Prije 15 dana Konzum Ivice Todorića na javnoj dražbi izlicitirao je 90 milijuna kuna i kupio 11 marketa Trgovačkog Opatija u stečaju i dotadašnju ulogu zakupca zamijenio vlasničkom. No, tu nije stao, nego je dodatno proširio svoje 'trgovačko carstvo'.
Svih 18 prehrambenih trgovina koje je Konzum imao u zakupu, a sada je postao njihov vlasnik, nalaze se na odličnim lokacijama.
Između ostalog, postao je vlasnik Robne kuće u Crikvenici, te velike samoposluge u Novom Vinodolskom, a njegove su od jučer i trgovine u Jadranovu, Dramlju, Selcu, Klenovici, Bribiru, Grižanima i Triblju, piše Novi list.
Na javnoj dražbi u utorak većinski paket dionica Jadrankomerca d.d. u stečaju Crikvenica, u vlasništvu Hrvatskog fonda za privatizaciju od 86.349 dionica, ili 66 posto, prodan je za 31,439.366,33 kune Konzumu d.d. Zagreb.
Na dražbi je, osim Konzuma d.d., u čije je ime licitirao Marijan Repušić, sudjelovalo i trgovačko poduzeće Krk iz Malinske, koje je ponudilo početnu cijenu od 31,359.366,33 kune. Početnu cijenu po dionici od 50 eura ili 363,17 kuna odredio je HFP, po srednjem tečaju HNB na dan 10. svibnja 2010.
No, Konzum je ponudio veću cijenu za sto tisuća kuna, nakon čega je poduzeće Krk odustalo od daljnje dražbe. Javnu dražbu vodila je stečajna upraviteljica Jadrankomerca d.d. mr. sc. Blaženka Prpić, koja je objavila prodaju većinskog paketa dionica Konzumu d.d. Zagreb, kao najpovoljnijem ponuđaču, koji je do 10. lipnja obvezan zaključiti ugovor o kupnji dionica s HFP-om i isplatiti dionice Hrvatskom fondu za privatizaciju.
Također, obvezan je, prema stečajnom planu, isplatiti tražbine stečajnih vjerovnika te tražbine nižih isplatnih redova u roku od šezdeset dana od dana donošenja odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuđača, utvrđene 1. prosinca 2009.
Osim toga, obvezan je dati ponudu otkupa dionica ostalih vlasnika po istim uvjetima koji su postignuti kod prodaje dionica HFP-a, i to PIK-u Vrbovec, koji posjeduje 16,6 posto dionica, Gavriloviću za 12,58 dionica i 3,02 posto ostalima. Nakon što stečajni upravitelj pruži dokaze kojima potvrđuje ispunjenje svih obveza, stečajni sudac donosi po pravomoćnosti stečajnog plana odluku o zaključenju stečajnog postupka.
Provedba stečajnog plana bazira se na obvezi nositelja da nastavi poslovanje, kao Jadrankomerc d.d., nakon okončanja stečajnog postupka, uz preuzimanje zatečenih zaposlenika na rok od iduće tri godine, preuzme parnice u tijeku, potencijalne obveze i raspolaže imovinom stečajnog dužnika sukladno odredbama stečajnog plana.
Nadzor nad ispunjenjem obveza nositelja plana obavljat će stečajni upravitelj, Odbor vjerovnika i stečajni sudac, a rok izvršenja plana je tri godine od početka provođenja stečajnog plana, piše Novi list.
Prethodni članci:
arti-201004270020006 arti-201004160162006