Tko će i pod kojim uvjetima moći proglasiti osobni bankrot?

U pripremi je Zakon o osobnom bankrotu. Bankrot će se moći proglasiti nad svakom osobom koja je insolventna ili koja u posljednja tri mjeseca duguje više od 30.000 kuna.

11.2.2015.
6:57
VOYO logo

Osobni bankrot pokušat će se najprije riješiti izvansudskim putem. U posebnom savjetovalištu radi se otplatni plan, a ako se dužnik na njega ogluši ili ne pristane, ide se na sud koji mu imenuje stečajnog upravitelja.

Po sadašnjem prijedlogu zakona, s jedne strane popisala bi se sva dugovanja, s druge strane - sva primanja i nekretnine. Stečajni upravitelj izračunao bi koliko se uopće duga može vratiti, dok bi se preostali dug - po strogim kriterijima - otpisao, piše Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontrolira se svaka kuna

Upravitelj dužnika može iseliti iz kuće u manji stan, prodati mu automobil, mobitel, sve što smatra luksuzom i što smatra da ne treba imati sve dok ne otplati dug.

Dužniku se prati i strogo kontrolira svaka kuna koja mu sjeda na račun. Ako je, primjerice, obrtnik zapao u probleme, upravitelju koji ga nadzire morat će dokazati da može i dalje raditi i biti u plusu kako mu ovaj ne bi, recimo, prodao, strojeve. Ako je dužnik osoba bez posla, mora dokazati da aktivno traži posao, da radi sezonske poslove i sl. Ukratko, život sa stečajnim upraviteljem nije nimalo lak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je sporno Udruzi Blokirani je 800 kuna, tzv. financijski minimum, s kojim bi osoba u osobnom bankrotu trebala živjeti mjesec dana i to nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo