Roubini, poznatiji pod nadimkom dr. Propast zbog svojih (točnih) zlogukih gospodarskih predviđanja iznesenih za 2008. godinu, u intervjuu za Associated Press je kazao kako bi pad zbog krize mogao trajati ostatak desetljeća, te da bi teška vremena bez velikih promjena u politici mogla postati još gora.
Američka je vlada 'šutnula konzervu niz cestu'
Govoreći o ekonomskim izgledima u ovoj godini, Roubini se složio s posljednjom ocjenom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da globalna ekonomija slabi. Eurozoni predviđa recesiju, a ključnim tržištima u razvoju - Kini, Indiji, Brazilu i Južnoj Africi predviđa usporavanje, što će djelomično moći 'zahvaliti' problemima u eurozoni. Predvidio je u intervjuu i da će američka ekonomija rasti tek 1,7 do 1,8 posto ove godine, dok će nezaposlenost ostati na visokim razinama. Američka je vlada, kazao je, "šutnula konzervu niz cestu" i ne poduzima mjere kojima bi se potaknula produktivnost i konkurentnost, prenosi Poslovni dnevnik.
"Živimo u svijetu u kojem još uvijek postoji ogromna količina ekonomske i financijske ranjivosti. Postoji mnogo izvora nestabilnosti koji dolaze iz eurozone, s Bliskog Istoka, iz činjenice da se SAD ne bavi svojim vlastitim fiskalnim problemom, iz činjenice da je kineski rast neuravnotežen i neodrživ i da se previše oslanja na izvoz, fiksne investicije i visoku ušteđevinu, a nedovoljno na potrošnju. Dakle, riječ je o vrlo osjetljivoj globalnoj ekonomiji", kazao je Roubini.
Oporavak za tri do pet godina
Zaključio je da treba smanjiti nejednakost, te da mora porasti broj radnih mjesta, kao i vještina. "Svoje investicije moramo usmjeriti sa stvari koje su manje produktivne, poput financijskog sektora i nekretninskog tržišta u stvari koje su produktivnije, poput naših ljudi, ljudskog kapitala, naše strukture, tehnologije, inovacija", kazao je.
Za kraj je dodao kako će spor gospodarski rast u vodećim ekonomijama vjerojatno prije dovesti do toga da će krivulja oporavka biti u obliku slova "U", prije nego u obliku slova "V". Oporavak bi, kazao je, mogao trajati još tri do pet godina zbog visoke zaduženosti.
"Jednom kada imate previše duga u javnom i privatnom sektoru, bolni proces može trajati i čitavo desetljeće, gdje ekonomski rast ostaje slab i anemičan dok ne očistimo bilancu i investiramo u stvari koje nas čine produktivnijima u budućnosti", zaključio je dr. Propast.