Strogo čuvana tajna: INA izgubila crpke u Srbiji i ostala bez 200 milijuna eura

Viši privredni sud u Beogradu, bez ikakva odjeka u medijima s obje strane Bajakova, potvrdio je još 18.

9.2.2015.
8:15
VOYO logo

Riječ je o imovini koju je INA na teritoriju Srbije koristila do raspada Jugoslavije i koju je procjenjivala na 200 milijuna eura.

Raspadom Jugoslavije, crpke i skladišta INA-e u Srbiji nastavila je koristiti tvrtki Beopetrol koju je 2003. Srbija prodala Lukoilu. Nakon toga, INA je pokrenula spor pred Trgovačkim sudom u Beogradu, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

INA je 2005. pokrenula postupak zbog poništenja ugovora između Agencije za privatizaciju i Akcijskog fonda Republike Srbije, s jedne, i Lukoil Europe Holdings i Lukoil International GmbH, s druge strane. Predmet se vodio pred Privrednim sudom u Beogradu, a INA je postupak pravomoćno izgubila, priopćeno je u sektoru za korporacijsko upravljanje INA-e, bez dodatnih obrazloženja o tome kako je izgubljen spor u Srbiji i hoće li možda zadovoljštinu potražiti na nekom od međunarodnih sudova.

Dioničari mogu zatražiti pravdu na višem sudu

Dioničari INA-e, primjerice, mogu zatražiti nadoknadu štete zbog gubitka imovine tvrtke u Srbiji pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako Slobodna doznaje od beogradskog odvjetnika Save Anđelkovića, koji je u spomenutom sporu zastupao Akcijski fond Srbije, zahtjev INA-e za raskidom ugovora kojim je Lukoil kupio Beopetrol, Privredni sud odbacio je zbog toga što INA nije dokazala status zainteresirane strane koja uopće može tražiti raskid ugovora. Anđelković upozorava kako je u javnosti potpuno pogrešno predstavljena privatizacija Beopetrola kao posao u kojem je Lukoil, uz dionice, kupio i imovinu Beopetrola, poput zemljišta, zgrada i opreme.

Iznos od 200 milijuna eura koji se našao u optjecaju kada je INA zatražila poništenje prodaje Beopetrola Lukoilu nije, kako je otkrio Anđelković, spominjan na ročištima u samom sporu. No, menadžment INA-e iz vremena kad je pokrenut spor u Beogradu baratao je tom svotom vjerojatno rukovođen uvjetima prodaje Beopetrola Lukoilu.

Rusi su, naime, 117 milijuna eura platili za dionice Beopetrola, a INA je na taj iznos nadodala izgubljenu dobit od gotovo 90 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo