Kako bi dobili posao u europskim institucijama hrvatski su građani morali pristupiti testiranju. Bez obzira na činjenicu da je riječ o poslu samo na određeno vrijeme.
Na prvi hrvatski natječaj prijavilo se 3.427 kandidata, a testiranju je pristupilo 1.981 njih. Za 1.390 kandidata koji su prošli testiranje u iduća dva mjeseca slijedi novi krug.
Među prvim europskim institucijama koje su privremeno zaposlile hrvatski državljane je Europski parlament. Nakon toga sa zapošljavanjem Hrvata je krenula i Europska komisija.
Što sve traže u testovima za posao?
Katarina Grgas-Brus, koja je u Zagrebu magistrirala ekonomiju, a potom u Bruxellesu studirala razvojnu politiku već radi u Europskoj komisiji i kaže kako je svojim poslom i više nego zadovoljna. Prema njenim riječima, za polaganje testova je najvažnije sjesti i zagrijati stolicu. Drugog recepta osim discipline i rada, dodaje, nema.
Kad je riječ o zahtjevima institucija prema kandidatima Katarina Grgas-Brus kaže: "Više se traži logičko razmišljanje, sposobnosti učenja, brzo reagiranje. Naravno, osnovno poznavanje institucija je potrebno, ali se više traži da je osoba inteligentna, da je sposobna prihvaćati nove trendove, razmišljati te imati nove ideje".
Odlični radni uvijeti i mogućnost napredovanja
Sven Šipoš jedan je od hrvatskih građana koji su prvi početkom ožujka zaposleni u Europskom vijeću. Sven se još tijekom studiranja prava u Splitu odlučio za Europsku uniju. I stažirao je u Europskom parlamentu, a potom je kasnije i zaposlen kao pravnik lingvist. On kaže kako su mu očekivanja ispunjena.
"Očekivanja su ispunjena, jer ovdje svi radimo posao koji je prilično određen, imamo odlične radne uvjete, fleksibilno radno vrijeme, a to je sve što doprinosi odluci da se dođe ovdje živjeti, jer nije lako strpati sve u kofer i otići 1.500 kilometara daleko od svojih. No uvjeti rada koji su ovdje prilično zanimljivi i dopuštaju napredak u profesionalnoj karijeri, to je korak koji olakšava odluku", kazao je Šipoš za Deutsche Welle dodajući kako mu je sadašnji posao dobra odskočna daska za nastavak karijere.
Svi ostali u Bruxellesu
I Tihana Meić se odlučila za karijeru u europskim institucijama, jer je specijalizirala tržišno natjecanje. Radila je u Europskoj komisiji u odjelu za tržišno natjecanje i sada čeka na posao. U međuvremenu radi u privatnom poduzeću koje se upravo bavi tržišnim natjecanjem. Polagala je do sada jedini natječaj za Europsku komisiju i nada se skorim rezultatima.
"Smatram da je Europska komisija savršeno mjesto za rad ako čovjek radi u području tržišnog natjecanja. Zatim uvjeti rada u europskim institucijama su mnogo bolji nego ako radite u privatnom poduzeću. Pri tome mislim na neplaćanje poreza, kvalitetno zdravstveno osiguranje, besplatne tečajeve jezika, stalno usavršavanje, mogućnost napretka, plaćeno školovanje djeci", ispričala je Meić. Detsche Welle piše kako svi ti mladi hrvatski državljani žele ostati u Bruxellesu.
Vezani članci:
arti-201101280242006 arti-201101110025006 arti-201010130216006