Naime, ekonomist i premijerkin savjetnik Željko Lovrinčević kazao je na savjetovanju ekonomista u Opatiji da vjeruje da će Hrvatska ove godine ostvariti tek simboličnih 0,2 posto rasta, što je jedna od najpesimističnijih procjena za zemlju.
Hrvatsku je Lovrinčević smjestio među rubne zemlje koje bi mogle biti u recesiji, što ne vide ni ekonomisti ni političari jer se ne provode pripreme za novi val krize.
SDP-ovci prvi put o konkretnim brojkama
Branko Grčić, gospodarski strateg SDP-a, kazao je pak da fiskalna konsolidacija mora biti prioritet nove vlade. Prvi put do sada SDP je iznio i konkretnije brojke, deficit države, koji ove godine iznosi 21 milijardu kuna, iduće godine treba smanjiti za pet milijardi kuna, što pretpostavlja smanjenje udjela javnih rashoda u BDP-u za 1 do 1,5 postotnih bodova.
"Ako se deficit ne smanji za toliko, Hrvatska i ne treba ići na road show i pokušavati na inozemnim tržištima refinancirati dugove ili plasirati nove obveznice", istaknuo je Grčić.
Ekonomisti se najviše boje depresije
On procjenjuje da bi, uz 1,5 posto rasta u idućoj godini i 2,5 posto inflacije, rashodnu stranu središnjeg proračuna trebalo smanjiti za milijardu kuna u odnosu na postojeći proračun. Bitno je to manje od procjena mnogih ekonomista da postojeće proračunske rashode treba rezati i do 10 milijardi kuna kako bi se sačuvao kreditni rejting zemlje. Grčić je primijetio da se ekonomisti najviše boje depresije.
"To je rastezanje krize na dulje razdoblje, a na to miriše sadašnja situacija u Hrvatskoj", kazao je Grčić. Problematizirao je to što je Vlada preraspodijelila 1,5 milijardi kuna iz proračuna bez službenog rebalansa, rasprave u Saboru i objašnjenja koji su to projekti podbacili i za što se preusmjeravao državni novac.
"Nisam siguran da je to dobar put", rekao je Grčić.