Prema riječima srpskog ministra poljoprivrede Saše Dragina, 50 posto prerađevina od riba moglo bi se plasirati na tržište EU.
Upravo je na to računala niška tvrtka Interfish kada je prije šest godina kupila pogon za konzerviranje ribe iz propaloga komiškog Neptuna, čime je označen početak prerade morske ribe. piše Poslovni dnevnik.
Tvornica danas uspješno posluje, a sirovinu uvozi iz Maroka i drugih zemalja Mediterana.
Osjetno povećanje očekuje se i od nove tvornice za proizvodnju riblje hrane Rinoks, koja će poslovati u sastavu DVD Ribarstvo, čiji je osnivač Tomica Đorđević. On je najavio da će u rujnu početi graditi tvornicu za proizvodnju gotovih ribljih proizvoda i ribljih specijaliteta.
Gradnja i opremanje tvornice stajali su četiri milijuna eura. To je prva tzv. greenfield investicija u ribarstvu. U tvornici će se godišnje proizvoditi 12.000 tona koncentrata i 40 tona peletirane riblje hrane.
U Vojvodini, i u drugim dijelovima Srbije, posljednjih godina izgrađeno je više ribnjaka.
Kako proizvodnja premašuje tamošnje potrebe, proizvođači traže način da iziđu na strana tržišta. Gradnjom spomenute tvornice i najavom gradnje novih prerađivačkih kapaciteta, koji će morsku ribu nabavljati iz uvoza, Srbija namjerava postati važan proizvođač ribljih proizvoda, piše Poslovni dnevnik.
Prethodni članci:
arti-201004130346006 arti-201003190324006