Posla je mnogo, zbog štednje radnika malo, pa su za trgovce slobodni tjedni u lipnju, srpnju i kolovozu postali kao zgoditak na lutriji.
Kako iz Sindikata trgovine dodnaje Glas Slavonije a prenosi SEbiz, situacija s ostvarivanjem prava na godišnji odmor u ljetnim mjesecima koliko-toliko je korektna u velikim trgovačkim lancima koji imaju sindikalne podružnice. No, u manjim trgovinama radnici trpe svašta.
"Iako im je zakonom zajamčeno korištenje dva tjedna godišnjeg odmora odjednom malo je onih koji to svoje pravo mogu koristiti uopće, a ljeti posebno. Poslodavci radnicima, neovisno o godišnjem dobu, daju slobodno, primjerice, samo jedan tjedan ili nekoliko dana. Također, poznati su nam i slučajevi kada se radnike šalje na godišnji odmor isključivo kada to poslodavcima odgovora i to bez rješenja za godišnji odmor u kojem je specificirano trajanje odmora", kaže Zlatica Štulić, voditeljica osječkog regionalnog ureda Sindikata trgovine.
Na žalost, riječ je o ljudima koji su toliko uplašeni za svoja radna mjesta da o nezakonitom načinu organizacije rada svojih poslodavaca šute.
"U najvećem broju slučajeva požale se na kršenje prava retroaktivno, tek nakon što dobiju otkaze. Ne žele prijaviti poslodavca ranije jer sumnjaju da ih sindikati mogu zaštititi od otkaza. Mi, naravno, svakome pokušamo pomoći, te stoga potičemo radnike u trgovini nam se javljaju sa svojim problemima", kaže Štulić.
Prethodni članci:
arti-201008200651006 arti-201008120170006 arti-201005270031006