Slom kune uništio bi i građane i Todorića

13.7.2010.
12:54
VOYO logo

Takav snažan i nekontrolirani pad vrijednosti kune sljedećih mjeseci gotovo sigurno bi izazvao kolaps ekonomije i upropastio životni standard stotina tisuća građana koji bi bili osuđeni na život ispod granice siromaštva, piše Nacional.

arti-201007120714006Naime, kada bi zaista u kraćem vremenskom razdoblju kuna devalvirala do razine od 9 kuna za euro, građani bi u smislu kupovne moći godišnje zarađivali dvije plaće manje, dok bi plaćali gotovo tri rate stambenih kredita više. Cijena svih uvoznih roba i usluga značajno bi porasla, dok bi zbog rasta cijene energije i ostalih uvezenih sirovina vjerojatno poskupio i veći dio onih roba koje se proizvode u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav scenarij značio bi i kolaps javnih financija, hrvatski bruto inozemni dug povećao bi se za 80 milijardi kuna, a država bi za otplatu u prva tri mjeseca sljedeće godine morala prikupiti dodatnih 1,35 milijardi kuna, dok bi s dugovima poduzeća situacija bila još teža.

Najpogođenije ovim hipotetskim crnim scenarijem bile bi tvrtke koje su kreditima vezane uz euro. Primjerice, devalvacija kune izazvala bi goleme probleme za Todorićev Agrokor, koji ima znatne dugove vezane uz vrijednost eura, a i velik prihod ostvaruje uvozom na hrvatsko tržište. Profitirali bi tek oni koji veći dio prihoda ostvaruju na stranom tržištu, poput Končara, Plive ili Ericsson Nikole Tesle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni koji su se prije nekoliko godina zalagali za pad tečaja kune, poput profesora zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Drage Jakovčevića, kažu da danas nekontrolirana devalvacija kune nije u interesu zemlje.

"Ja se i dalje zalažem za deprecijaciju tečaja kune, no tu je riječ o kontroliranom procesu s kvalitetnom pripremom i jasno određenim ciljevima. Kuna je već godinama precijenjena i normalno je da njezina vrijednost ima tendenciju pada, a HNB ima sve manje instrumenata i mogućnosti da to kontrolira. Svjestan sam da bi deprecijacija kune izazvala probleme za sve građane i tvrtke koji imaju kredite u eurima, ali to je žrtva koja se u ovom trenutku mora napraviti. Nažalost, hrvatske vladajuće strukture za to nemaju dovoljno odlučnosti i hrabrosti, pa zato tonemo sve dublje. Da smo izveli kontroliranu deprecijaciju prije nekoliko godina, kad je i bila predlagana, danas bi ekonomski bili u puno boljoj situaciji, vjerojatno više ne bismo bili u recesiji, a ne bi nam prijetilo da se devalvacija dogodi mimo naše kontrole", rekao je Jakovčević za Nacional.

No, da panici nema mjesta poručio je sam guverner Rohatinski, koji je za Novi list objasnio da devalvacija kune nije opcija.

"Kuna će ostati stabilna, HNB će je braniti, jer imamo rezerve dovoljno visoke da je branimo do ulaska u Europsku uniju", rekao je Rohatinski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201007090041006 arti-201007070673006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo