Dan prije nego što je Vlada predstavila obrise proračuna za 2011., guverner Željko Rohatinski podigao je prašinu među političarima i ekonomistima tvrdnjom da s postojećim rastom deficita i troškova rada Hrvatska ide prema katastrofi. Riječ katastrofa nije upotrijebio Rohatinski, nego njegov europski kolega Trichet, prvi čovjek Europske središnje banke, koja će poslije ulaska Hrvatske u EU i preuzimanja eura biti jedna od ključnih institucija i za RH.
Na pitanje što bi značila katastrofa, Rohatinski je kazao da bi to bio potpun gubitak konkurentnosti sa svim implikacijama, no tu izjavu nije želio detaljizirati.
Prema riječima savjetnika premijerke Jadranke Kosor, Željka Lovrinčevića, ove godine je neto gubitak radnih mjesta bio 67.000, a procjenjuje da bi u 2011. broj mogao narasti na 330.000.
U Europi se u drugom dijelu iduće godine očekuje i rast kamatnih stopa, a Večernji list piše kako postoje mišljenja da bi i "malo inflacije" dobro došlo, što dodatno otežava položaj RH. Hrvatska strahuje i od sloma tečaja zahvaljujući kojem bi se srušio financijski sustav, a koji je tema oko koje se ni ekonomisti ne mogu usuglasiti. Dok jedni tvrde da treba mijenjati monetarnu politiku, drugi kažu da je stabilnost kune na kraju.
Problem je, kaže predsjednik HUP-a Damir Kuštrak, i to što ulazimo u predizbornu godinu, u kojoj se ne mogu voditi mjere kojima će svi biti zadovoljni. Inače, to što se Rohatinski odlučio na javnu kritike Vlade uoči proračuna tumači se kao pritisak da proračun ne preraste u predizbornu kupnju glasova. EU mu je u tome dobar saveznik, piše Večernji list. Vlada možda i zna što treba, no ne može to učiniti.
1. Živimo u nesigurnom okruženju u kojem su se sve zemlje jako zadužile. Kamate će rasti, a najviše rizičnim državama, kao što je Hrvatska.
2. Sljedeće godine broj nezaposlenih mogao bi dosegnuti 330.000, što stvara socijalne probleme i manju potrošnju.
3. U situaciji kada tvrtke propadaju, a proizvodnja pada, ne može se očekivati da možemo povećati izvoz.
4. Vlada i dalje ne dira u socijalna prava, plaće i mirovine, pa se i ne smanjuju proračunski rashodi, što je jedna od bitnih stavki za gospodarski oporavak.
5. Rohatinski kaže da bi se rušenjem tečaja mogao urušiti cijeli financijski sektor. Mnogi ekonomisti ne dijele takvo mišljenje. Neki stručnjaci smatraju da tečaj hitno treba srušiti
6. Vlada povlači niz populističkih poteza kojima skuplja samo političke bodove, kojima ne rješava gospodarske probleme, nego produbljuje krizu, piše Večernji list.
Vezani članci:
arti-201011110033006 arti-201009010073006