6 NAJJAČIH KRIPTOVALUTA KOJE NISU BITCOIN: /

Predviđaju im sjajan razvoj, neke su već sad superiorne

Image
Foto: Thinkstock

Na koje još kriptovalute osim bitcoina treba obratiti pažnju.

19.12.2017.
15:36
Thinkstock
VOYO logo

Bitcoin nije samo postavio trendove, uvodeći val kriptovaluta izgrađenih na decentraliziranim mrežama, već je postao de facto standard za kriptovalute. Valute inspirirane bitcoinom zajednički se nazivaju altcoini, a pokušavaju se predstaviti kao modificirane ili poboljšane verzije bitcoina, piše Investopedia.

Dok je neke od tih valuta lakše rudariti nego bitcoin, postoje i lošije strane, uključujući veću opasnost od umanjene likvidnosti, prihvaćanja i zadržavanja vrijednosti valute. S obzirom da vrijednost bitcoina leti nebu pod oblake, predstavit ćemo šest kriptovaluta, od ukupno njih oko 700, koje bi nešto mogle i vrijediti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Litecoin

Image
Foto: Wikipedia

Litecoin je pokrenut još 2011., te je bio jedna od prvih kriptovaluta koje su slijedile bitcoin, te ga se često zove i 'prvom pratiljom bitcoina'. Stvorio ga je Charlie Lee, diplomac MIT-a i bivši Googleov inženjer. Litecoin se temelji na globalnoj mreži otvorenog izvora koju ne kontrolira niti jedna središnja vlast te koristi 'skryt' kao dokaz, koji se može dekodirati uz pomoć procesora običnog kupovnog računala. Iako je Litecoin dosta sličan bitcoinu, radi brže te stoga nudi i bržu potvrdu transakcije. Uz programere, sve je veći i broj trgovaca koji prihvaćaju litecoin.

2. Ethereum (ETH)

Pokrenut 2015., ethereum je decentralizirana softverska platforma koja omogućuje izgradnju i vođenje 'pametnih ugovora' i 'distribuiranih aplikacija' (DApps) bez ikakvih zastoja, prijevare, kontrole ili miješanja trećih strana. Ethereum je 2014. pokrenuo predprodaju koja je rezultirala ogromnim interesom. Aplikacije se na ethereumu vrte na kriptografskom tokenuetheru, specifičnom za tu platformu. Ether je poput vozila za kretanje po platformi ethereum, i većinom ga traže developeri koji žele razviti aplikacije unutar ethereuma, za kojeg autori tvrde da se može koristiti za "kodificiranje, decentralizaciju, osiguranje i prodaju bilo čega. Etherum na tržištu posjeduje kapitala u vrijednosti od 41.4 milijarde, te je među svim kriptovalutama drugi nakon bitcoina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Zcash (ZEC)

Image
Foto: zcash

Zcash, decentralizirana kriptovaluta temeljena na otvorenom izvoru pokrenuta je krajem 2016. i djeluje obećavajuće. "Ako je bitcoin kao http za novac, zcash je https", tako zcash opisuje samog sebe. Zcash nudi privatnost i selektivnu transparentnost transakcija, te tvrdi da, poput httpsa, nudi dodatnu sigurnost ili privatnost jer su sve transakcije snimljene i objavljene na blockchainu, no detalji poput identiteta pošiljatelja, primatelja i količine ostaju privatni. Zcash svojim korisnicima nudi i izbor "zaklonjenih" transakcija, koje omogućuju da sadržaj bude kriptiran naprednim kriptografskim tehnikama.

4. Dash (DASH)

Dash (originalno znan i kao darkcoin) je tajnija verzija bitcoina. Dash nudi više anonimnosti jer radi na decentraliziranoj mreži koja čini transakcije gotovo nemogućima za pratiti. Pokrenut u siječnju 2014., dash je u kratko vrijeme zadobio brojne fanove. Ovu je kriptovalutu stvorio i razvio Evan Duffield te se može rudariti procesorima. U ožujku 2015. darkcoin je preimenovan u dash, ali to nije promijenilo njegove tehnološke karakteristike.

5. Ripple (XRP)

Ripple je globalna mreža za dogovore u stvarnom vremenu koja nudi trenutačne, sigurne i jeftine međunarodne transakcije. Ripple "omogućuje bankama da dogovore prekogranične isplate u stvarnom vremenu, s potpunom transparentnošću i po nižim cijenama". Pokrenuta 2012., valuta ripple ima tržišnu kapitalizaciju u vrijednosti od 1.26 milijardi dolara. Kod ripplea nema rudarenja, što ga razlikuje od bitcoina i ostalih altcoina. Kako nema potrebe za rudarenjem, ripple smanjuje uporabu procesorske snage, te minimalizira latenciju mreže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Monero (XMR)

Monero je sigurna, privatna valuta kojoj se ne može ući u trag. Ova kriptovaluta otvorenog izvora pokrenuta je u travnju 2014. i uskoro je prouzročila veliko zanimanje u kriptografskoj zajednici. Razvoj ove kriptovalute temelji se isključivo na donacijama, a njime upravlja cijela zajednica. Monero je pokrenut s jakim fokusom na decentralizaciju i nadogradljivost, te omogućuje potpunu privatnost koristeći posebnu tehniku pod nazivom "potpisi prsteno". S tom se tehnikom prikaže cijela grupa kriptografskih potpisa, uključujući i barem jednog pravog sudionika, ali kako svi djeluju valjano, pravog se ne može izolirati.

Image
GLOBALNA REGULACIJA BITCOINA: /

'Postoji opasnost da se koristi za pranje novca, krijumčarenje droge i financiranje terorista'

Zaključak

Bitcoin nastavlja predvoditi kriptovalute, u smislu tržišne kapitalizacije, broja korisnika i popularnosti. Unatoč tome, druge virtualne valute poput ethereuma i ripplea, koje se koriste za poduzetnička rješenja, isto tako postaju popularne, a neki altcoinovi se već smatraju superiornima bitcoinu. Prateći trenutačne trendove, kriptovalute neće nigdje otići, ali koliko će ih postati vodeće među rastućom konkurencijom samo će vrijeme pokazati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo