Njemačka se pridružila europskim vladama koje se zalažu za globalnu regulaciju bitcoina uslijed sve većeg broja upozorenja o tome da se najpopularnija digitalna valuta u svijetu koristi za pranje novca, krijumčarenje droga i financiranje terorističkih skupina.
Njemačko ministarstvo financija priopćilo je kako pozdravlja prijedlog francuskog ministra financija Brune Le Mairea koji je zamolio kolege iz skupine G20 da razmotre zajedničku regulaciju bitcoina. Zabrinutost dijeli talijanska vlada, koja je također otvorena za raspravu o regulaciji, dok Europska unija donosi pravila koja podupiru Ujedinjeni narodi, a koja bi se odnosila na bitcoin.
'Ima smisla raspravljati o špekulativnim rizicima virtualnih valuta i njihovom utjecaju na financijski sustav na međunarodnoj razini', rekao je njemački ministar financija te dodao kako bi sljedeći sastanak ministara financija G-20 i guvernera središnjih banaka bio 'dobra prilika za to'.
Europa je zabrinuta
Znakovi rastuće europske zabrinutosti uslijedili su nakon što je bitcoin napravio još jedan korak prema prihvaćanju pokretanja futures trgovanja u CME Group Inc.’su u nedjelju navečer. To je tjedan dana nakon što je njihov najveći suparnik Cboe Global Markets Inc. uveo slične izvedenice kriptovalute koja je nastala u svjetlu financijske krize 2008. kao alternativa bankama i državama. Bitcoin je u ponedjeljak ostvario novi rekord od 20.000 dolara.
Ministarstvo financija u Njemačkoj, najvećeg europskog gospodarstva pomno 'prati kretanja na financijskom tržištu'. Iako su zabrinutosti Europe već izražene na nekim od popularnih foruma, Le Maire je objavio zabrinutosti tijekom vikenda u intervjuu s francuskom LCI televizijom.
'Ne sviđa mi se', rekao je Le Maire za bitcoin. 'Ova valuta može skrivati aktivnosti poput trgovine drogom i terorizma'. Izrazio je i zabrinutost i za štediše. 'Postoji očigledan spekulativni rizik, moramo ga pomno sagledati i proučiti', rekao je.
Pranje novca
Talijanski ministar financija Pier Carlo Padoan bio bi spreman raspravljati o prijedlogu njemačkog kolege Le Mairea, izjavio je državni dužnosnik u Rimu koji je zatražio da ga se ne imenuje u javnosti s obzirom na to da ministarstvo još uvijek nije primilo zahtjev od strane Pariza, piše Bloomberg.
Čelnici Europske unije i predstavnici država članica u međuvremenu su se dogovorili o reviziji pravila Unije za sprečavanje pranja novca, proširujući okvir tvrtkama koje 'zadužene za držanje, pohranu i prijenos virtualnih valuta', objavila je Europska komisija. Prema tom dogovori, te će tvrtke 'morati identificirati svoje klijente i prijaviti sumnjive aktivnosti'.
Stephen Barclay, ekonomski tajnik britanskog ministarstva financija, još 3. studenog objavio je da će nova pravila 'donijeti nove virtualne platforme koje će služiti za razmjenu valuta kao i za regulaciju za sprječavanja pranja novca i financiranja u terorističke svrhe'.
Kritike nobelovaca
Za britansku vladu, digitalne valute 'mogu se koristiti za omogućavanje i olakšavanje cyber kriminala', navodi se u priopćenju britanske riznice. 'Postoje mali trenutačni dokazi da se kriptovalute koriste za pranje novca, iako se očekuje da će taj rizik rasti', dodaje se u priopćenju u kojem se kaže da će novi propisi pomoći u tim regulacijama.
Dva dobitnika Nobelove nagrade s područja ekonomije osudili su Bitcoin prošlog mjeseca. Joseph Stiglitz izjavio je kako bi trebao biti zabranjen jer ne služi 'niti jednoj društveno korisnoj funkciji'. Robert J. Shiller kazao je da je valuta privlači one ljude koji 'žele nadmudriti sustav'.
Njemački financijski nadzornik Bafina također je prošlog mjeseca upozorio na rizike kriptovaluta koji se odnose na potrošače. Elisabeth Roegele, glavna izvršna direktorica Bafina za nadzor nad vrijednosnim papirima, izjavila je u govoru 30. studenog da je regulacija na čisto nacionalnoj razini nedovoljna zbog međunarodne dimenzije digitalnih valuta. 'Internet ne zna za nacionalne granice', rekla je Roegele.