Dogovor je postignut nakon gotovo trosatnih pregovora, a ministar Petar Čobanković izvijestio je da su na 64.300 adresa upućene odluke vezane za prava plaćenih poticaja iz proljetne sjetve 2008./2009.
Razgovaralo se i o kapitalnim poticaja s čim u vezi je Čobanković izvijestio da je Vlada ovoga tjedna donijela odluku kojom se dopušta Ministarstvu poljoprivrede da preuzme obveze na teret proračuna 2011./2012.godine To je, istaknuo je Čobanković, stvorilo pretpostavke da ministarstvo može odluke o pravima na kapitalnu potporu slati na teren, a poljoprivrednicima omogućuje da oni s tim dijelom svojih prava riješe dugovanja prema bankama ili drugim institucijama.
Većina predstavnika seljačkih udruga iz pet slavonskih županija nakon sastanka rekla je da više nema razloga za nove prosvjede, dok je nove prosvjede najavio predstavnik Vukovarsko-srijemske županije Tomislav Pokrovac.
Ministar Čobanković smatra da nema razloga za nove prosvjede. Rekao je kako se čine maksimalni napori da se pronađu rješenja.
"Svjesni smo cjelokupne situacije državi, a posebno sam svjestan i znam da je situacija u poljoprivredi izuzetno teška i složena i da je totalna besparica", kazao je.
Predstavnici seljaka najavili su da će se već sutra po županijama održati sastanci i potom odlučiti što dalje.
Seljaci traže i zaštitnu cijenu za ovogodišnju pšenicu od 1,20 kune po kilogramu te jamstva kako će im država pomoći u namirenju ogromnih šteta od zadnjih elementarnih nepogoda, poplave i tuče.
S tim u vezi Čobanković je rekao da ministarstvo ne može odrediti cijenu pšenice te da se situacija mijenja iz dana u dan.
Što se pak tiče nepogoda i elementarne štete najavio je da će se nastojati napraviti realna procjena bez multipliciranja.
Prethodni članak:
arti-201006170754006