"Zbog sve većeg rasta potražnje u svijetu, cijene će se promijeniti. Bit će više potražnje i više pritiska. Dugoročno, mislim da će se cijene hrane i udio prihoda koji ljudi troše na hranu povećati, ali mi ćemo nastojati odraditi svoj dio. Ako se više hrane ne proizvede, cijene će morati porasti. To je osnovni zakon ponude i potražnje", kazao je šef Tescoa Philip Clark za Guardian.
Lancu supermarketa Tesco je opao ugled nakon skandala s konjetinom, kada je u čak četiri njihova proizvoda pronađeno konjsko meso koje nije bilo navedeno na deklaraciji. Zato će se Tesco, po najavi Clarka, okrenuti većoj suradnji s britanskim farmerima, a domaća proizvodnja će neizbježno povećati cijene hrane - makar šef Tescoa to nerado izgovara.
Naime, Britanci trenutačno troše oko 10% prihoda (u ostatku Europe to iznosi oko 12%) pa je razumljivo da šefovi svih trgovačkih lanaca izbjegavaju izreći činjenicu da će namirnice biti skuplje. Samo je šef lanca Waitrose Mark Rose priznao da je neizbježan rast cijena hrane od 5% u ovoj godini, zbog loše poljoprivredne godine u Velikoj Britaniji.
Inače, Guardian navodi i kako je izvješće UN-a upozorilo na mogući rast cijena namirnica od čak 40 posto u idućih deset godina, zbog sve većeg rasta srednje klase u Kini i Indiji, tako da povećanje cijena hrane u narednim godinama ne gine.