S bankama se može miriti, ali za kamate ne pitajte

Ako ste kojim slučajem oko nečega sporite s bankom, ili tek namjeravate krenuti u 'obračun', od sada to možete učiniti preko Centra za mirenje u bankarstvu pri Centru za mirenje HUP-a.

18.1.2011.
14:28
VOYO logo

Centar za mirenje u bankarstvu sporazumno će rješavati sporove iz područja bankarstva i financijskih usluga, kao i sve sporove financijskih i kreditnih institucija, a mogu mu se obratiti fizičke i pravne osobe, koje su klijenti banaka.

Predmet mirenja može biti način obračuna nekih naknada ili kamata ili, primjerice, razmimoilaženje oko tumačenja sadržaja ugovora, pojasnio je na konferencija za novinare Zoran Bohaček, predsjednik Hrvatske udruge banaka. U postupku mirenja rasprava i pregovora o visini kamatnih stopa ili naknada, koje su propisane ugovorom, ne može biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebnu obuku za vođenje postupka mirenja prošlo je dvadesetak osoba, a osim odvjetnika i sudaca, na listi izmiritelja nalaze se u gospodarstvenici, bankari, a to mogu biti i druge osobe ako, kako objašnjavaju u HUP-u, mogu razumijeti kompleksnost određenog spora.

Onaj tko se odluči za mirenje preko HUP-ovog centra, kako je objasnila njegova direktorica Milka Kosanović, moći će sam birati tko će biti izmiritelj u postupku. Potom ćete dobiti datum ročišta za "hitni postupak", a moguće je da se već na njemu dvije strane nagode i dođe do rješenja. Ipak, kako je objasnila Kosanović, za rješenje jednostavnijih sporova u prosjeku će trebati dva do tri sastanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zakonu, rok za rješenje spora preko Centra za mirenje je 60 dana,a, ukoliko stranke odluče, on se može i produžiti.

Tijekom prve godine rada Centra za mirenje u bankarstvu postupak se neće naplaćivati, a kad istekne promotivni rok, trošak postupka ovisit će o vrijednosti predmeta spora. Tako će se za vrijednost od 100 tisuća kuna trošak upisne takse, troškova nagodbe, izmiritelja i administrativnih troškova iznositi 2.800 kuna.

Kada uđemo u EU, postupak mirenja mogao bi biti besplatan, ili bi država djelomično mogla sudjelovati u trošku, jer je takva praksa u nekim državama na zapadu.

Jeftinije i brže

Glavni direktor HUP-a Davor Majetić smatra da će mirenje preko Centra za mirenje u bankarstvu značajno skratiti vrijeme u kojem će se dvije strane dogovoriti, smanjiti financijski trošak te poštedjeti i građane i tvrtke od mukotrpnih sudskih postupaka koji u Hrvatskoj mogu potrajati godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno na sudovima ima između 750 i 800 tisuća zaostalih predmeta. Praksa pokazuje da ih se svega od 3 do 3,5 posto riješi nagodbama, dok je taj prosjek, kako je navedeno, u Njemačkoj oko 25, a u SAD-u čak 80 posto.

Postupak mirenja moći će se provoditi u cijeloj Hrvatskoj, u HUP-ovim regionalnim centrima u Osijeku, Rijeci i Splitu, ali postoji mogućnost postupka gdje god se pokaže interes za mirenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201101030717006 arti-201101070740006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo