Oni su već profitirali od ulaska Hrvatske u EU

Ribari su već osjetili prednost poslovanja na zajedničkom tržištu, unutar jedinstvene carinske unije.

3.7.2013.
11:21
VOYO logo

"U ponedjeljak smo imali tri izvozne pošiljke, riba je praktički bez zaustavljanja putovala do odredišta. Samo policijska kontrola dokumenata na slovenskoj strani granice. Od našeg skladišta u Malom Brgudu do skladišta u Chioggi hladnjača s ribom putovala je tri i pol sata, a dosad nam je trebalo šest i više sati, kaže za Novi list Tomislav Nikolac, voditelj prodaje u opatijskoj tvrtki Peter Pan.

Takav brzi transport, objašnjava Nikolac, omogućio je da se riba već istog dana distribuira dalje prema krajnjim korisnicima. U Chioggiju je došla u 15 sati, ranije nije mogla stići prije 18, pa se tek sljedećeg dana otpremala na tržište. Koliko to znači za kvalitetu ribe, a time i njenu cijenu, nije potrebno naglašavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Značajne uštede

I sam transport ribe postao je jeftiniji. Izvoz ribe dosad je pratilo mnoštvo dokumentacije, trebalo je vremena dok se svi papiri pribave. Svi certifikati i potvrde sada otpadaju, ne trebaju više veterinarske kontrole, špedicija i ostala papirologija. Ribu u izvoz sada prati samo faktura i otpremnica.

Nikolac ističe da će novi način poslovanja omogućiti značajne uštede. Na papirologiju za svaku izvoznu pošiljku do sada su trošili između 260 i 280 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez Talijana ne bi opstali

"Sad ćemo pod jednakim uvjetima voziti ribu u Zagreb i u Italiju", objašnjava Nevio Uhač iz riječkog Ugora.

Liberalizacija graničnog, odnosno izvoznog režima za ribare je nadasve važna. Veliki dio hrvatskog ulova izvozi se u Italiju. Nije to novost, tako je desetljećima. Potrošnja ribe u nas je skromna, bez plasmana na talijansko tržište mnogi ribari ne bi opstali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo