REAKCIJA NA RJEŠENJE ZA ŠVICARCE: /

Ojačao euro, HNB bi trebao intervenirati

Image
Foto: Pixsell, Duško Jaramaz

Na kraju prošlog tjedna tečaj je skočio na 7,6126 kuna za euro, što je 0,3 posto više na tjednoj razini.

28.9.2015.
14:04
Pixsell, Duško Jaramaz
VOYO logo

Analitičari promjene na tečajnoj listi i rast kamatnih stopa povezuju s najavljenim zakonskim rješenjem za kredite vezane uz švicarski franak.

Image
ZAKON O ŠVICARCIMA: /

Bankama koje odbiju konverziju kazne od 80 tisuća do 200 tisuća kuna

Image
ZAKON O ŠVICARCIMA: /

Bankama koje odbiju konverziju kazne od 80 tisuća do 200 tisuća kuna

Tržište reagiralo na logičan način

Objašnjavaju da je snažnija potražnja za devizama na domaćem tržištu od strane banaka i institucionalnih investitora dovela je do jačanja eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada je Ministarstvo financija krajem kolovoza objavilo namjeru primjene novog zakonskog rješenja kojim bi se omogućilo klijentima banaka koji su zaduženi CHF valutnojklauzuli konverzija u EUR valutnu klauzulu i to po povijesnim tečajevima na dan kada su krediti realizirani, domaće financijsko tržište reagiralo je na očekivani način. Budući da se konverzija radi po povijesnim tečajevima, a banke gubitke knjiže u kunama uz istovremeno smanjenje devizne aktive, banke moraju supstituirati kupnjom devizne aktive u odnosu na kunsku. Stoga su financijske institucije odmah bile svjesne da će za projicirane gubitke morati u istom tom iznosu kupiti devize na deviznom tržištu i to iz ograničene kunske likvidnosti.

Tržište je kao što je reagiralo na logičan način, i to sa posljedicom porasta EUR/HRK tečaja sa razina od 7,57 na trenutnih 7,64; kamatne stope na novčanom tržištu su porasle na preko 4 posto u trgovanju s depozitima, a u trgovanju sa SWAP ugovorima (plasiranju kuna uz istovremeni kolateral udevizama) i preko 5 posto dok je ZIBOR dosegnuo već razine od 2,5 posto", navodi se u tjednoj analizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PBZ analitičari ocjenjuju da je osnovni problem što vlada pogrešna percepcija o tzv. velikoj kunskoj likvidnosti na nivou sustava od 5-6 milijardi. To je činjenica, ali kažu da je problem neravnomjerna raspoređenost između banaka tako da neke uz velike napore i troškove teško zadovoljavaju svoje regulatorne zahtjeve vezane uz likvidnost.

Stvar bi trebao spašavati HNB

"U ovoj trenutnoj nesigurnosti i volatilnosti na financijskim tržištima uloga HNB je ogromna, jer jedini način da ova situacija ne eskalira je da uz otpuštanje nekih oblika obveznih rezervi HNB intervenira prodajom deviza na deviznom tržištu i to udostatnom iznosu za pokrivanje deviznih pozicija banka koje su nastale primjenom izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju", poručuju iz HNB-a.

Dolar ojačao, moguće povećanje kamata

Izjava guvernerke Yellen o mogućem podizanju refernentne stope do kraja ove godine došlo je do osjetnog jačanja američkog dolara te je trgovanje u petak zaključeno na 1,1195 dolara za euro, 0,9 posto manje na tjednoj razini. Švicarski franak je pak tjedan zaključio na 1,0959 franaka za euro, 0,13 posto više na tjednoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo