Razgrabljene obveznice – znak krive procjene Vlade

Hrvatska je 'utržila' 1,5 milijardi dolara za državne obveznice kod stranih bankara, uz prinos veći od 6,3 posto. J.P.

21.4.2012.
9:38
VOYO logo

Upitali smo članove našeg stručnog tima kako komentiraju velik interes inozemnih ulagača za hrvatskim obveznicama i naišli na mišljenje da se Slavko Linić ne bi trebao time hvaliti, kao što se ni Ivan Šuker time nije trebao hvaliti.

"Hrvatska je krivo procijenila rizik i ponudila veću kamatnu stopu, dakle država je donijela krivu poslovnu odluku!", kaže nam ekonomist Guste Santini dodajući da bi bila tragedija da se još i hvalimo tim interesom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kamate rastu, dug je teško servisirati

"Realnost je da smo se zadužili u uvjetima kad kamate rastu i kad je postojeći dug nepodnošljiv za servisiranje", kaže Santini. Ipak, sam ne želi procjenjivati rizik hrvatskih obveznica.

"Ne znam što su trebali ponuditi jer bi to bilo kao da gatam u kavu, postoje ljudi koji se time bave", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolji posao bi napravili kod kuće

Ekonomist Ljubo Jurčić ističe da taj interes i visina prinosa govore o sigurnosti da će se neka obveznica naplatiti.

"Investitori smatraju da ćemo isplatiti obveznice, a uz sigurnost, vide i dobar, iznadprosječan prinos", kaže on. Ipak, smatra da se to moglo odigrati drugačije.

"To se moglo prodati i u Hrvatskoj, za manju kamatu. Novac će se vjerojatno koristiti za reprogramiranje vanjskog duga, a ja bih radije da su kupili devizne rezerve i zadužili se u kunama. To bi bila bolja politika jer bi smanjili osjetljivost na vanjske udare, smanjili bi dug u devizama", zaključuje Jurčić.

Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo