Jučer je održan okrugli stol "Voće i povrće", u organizaciji Poslovnog dnevnika, u sklopu cjelogodišnjeg projekta Snaga hrvatske hrane. Okrugli stol bio je posvećen proizvodnji voća i povrća na teritoriju Republike Hrvatske te načinima kojima se navedena proizvodnja može povećati.
Proizvodnja voća i povrća u Hrvatskoj je nedostatna, rečeno je. Uvoz bi trebali kompenzirati vlastitom proizvodnjom, za koju imamo sve preduvjete i samim time osigurati samodostatnost domaćih proizvoda.
Nužno udruživanje
Kada govorimo o voću, veći izvoz od uvoza u 2013. ostvaren je kod višanja i mandarina, dok kod povrća pozitivnu vanjsko trgovinsku bilancu ostvarujemo jedino kod mrkve. Kako bi se poboljšali negativni trendovi nužna su udruživanja proizvođača te okrupnjivanje proizvodnje. Također, u Ministarstvu poljoprivrede nužna je dugoročna strategija proizvodnje radi zaštite nacionalnog interesa, neki su od zaključaka okruglog stola.
Željko Banjavčić, predsjednik Hrvatskog voćarskog saveza naglašava da uz višnje i mandarine pozitivan primjer trebaju biti šljive i trešnje.
"Godišnje uvozimo 130.000 tona voća, a veliki dio toga bi mogli proizvoditi i u Hrvatskoj. Jako je važno povećati konkurentnost i proizvodnju te samim time osigurati samodostatnost s domaćim proizvodima. Trebamo proizvoditi, ne samo za vlastito tržište nego i za izvoz. Najbolji primjer su mandarine koje se, između ostalog, izvoze na tržište Rusije i Velike Britanije te se radi i na daljnjem širenju izvoza", istaknuo je Dražen Miloloža, zamjenik direktorice sektora poljoprivredno-prehrambene industrije pri HGK.
Zašto uvozimo 10.000 tona rajčica?
U Hrvatskoj se godišnje uveze više od 10.000 tona rajčica, s obzirom na klimatske i druge potencijale tu količinu je nužno značajno smanjiti. Zvonimir Belić, suvlasnik Zarja grupe, ističe da Ministarstvo poljoprivrede nema dugoročnu strategiju, a ona je nužna. Belić naglašava da kroz porezne olakšice i subvencije proizvođače treba motivirati neka uđu u zadruge te bi se i na taj način povećala proizvodnja.
Također, na okruglom stolu bilo je govora i o kvaliteti voća i povrća te trebaju li potrošači biti zabrinuti za svoje zdravlje. Sanja Miloš, viša stručna savjetnica u Odjelu za procjenu rizika Hrvatske agencije za hranu, ističe da je moderna proizvodnja nemoguća bez uporabe pesticida, ali da se koriste samo oni koji su dopušteni i propisani zakonom.