Dok su drugi zbog velikog obima posla i njegove težine pri tradicionalnom sušenju počeli odbacivati smokve i usmjeravati se na uzgoj maslina, Ive Kardum iz Bulića kraj Benkovca pronašao je rješenje za proizvođačke muke. Riječ je o puno modernijem, bržem i ekološki prihvatljivijem načinu rada. Posadio je tisuću stabala smokava i uredio pravi mali zanatski pogon za sušenje.
"Ove je godine malo slabije rodilo, slana mi je potukla dosta, pa neću imati 2-3 tone sušenih smokava kao lani", kaže Kardum iznenađujući uzgojenom količinom. Štoviše, sve ih i proda, a kupci čekaju u redu jer se ne boje za kvalitetu.
"Na svemu radimo ja i moja Marija. Kad oko podne dođemo s ubranim smokvama, stavim ih u svoj posebni sanduk-ormar na police za sumporavanje. A onda sve ide u plastenik na sušenje", pojasnio je za Slobodnu Dalmaciju.
Ispiranje u sumpornoj pari potrebno je zbog uništavanja ličinki crva u smokvama, a onda kreće sušenje. Kardumi su u svom dvoru u Buliću napravili omanji plastenik s policama za sušenje smokava.
Unutra je bar za 20 stupnjeva toplije nego vani, a imaju i ventilator za izvlačenje vlage iz zraka. Prostor je tako građen da muhe nemaju ulaza. Sušenje smokava kod njih traje upola kraće nego inače. Kad završi sušenje, gotove smokve stave u vakuumirane vrećice i prodaju.
Kapaciteti sušnice Kardumovih sad su im dovoljni. No, Ive kaže da bi se na njegov način moglo proizvoditi puno više za tržište. Ne samo za trgovačke kuće i maloprodaju, nego i za proizvođače slastica. Kardumi u Buliću su tako našli rješenje kako uz minimalne državne poticaje naći proizvodnju od koje se može zaraditi lijepa godišnja plaća.
Vezani članci:
arti-201108310720006 arti-201108240274006