Prijeti ekonomska kataklizma - izračunali koliko bi koštao slom eura

Koliko bi koštao slom eura i kolaps eurozone? To je najčešće pitanje koje postavljaju političari i ekonomisti diljem svijeta od izbijanja dužničke krize u Europi.

28.10.2012.
9:21
VOYO logo

Pokazuje to najnovija studija njemačke tvrtke Prognos AG, koja se bavi ekonomskim istraživanjima i dio je velike Bertelsmann fundacije. Oni su istražili koliku bi štetu pretrpjelo svjetsko gospodarstvo u slučaju da europsku monetarnu uniju napuste njezine južne članice. "Izlazak Španjolske i Italije izazvao bi dosad neviđenu gospodarsku erupciju diljem Europe i svijeta”, upozoravaju autori studije. U crnom scenariju, po kojemu bi eurozonu morali napustiti Grčka, Portugal, Italija i Španjolska, 42 najveća gospodarstva svijeta izgubila bi od 2013. do 2020. godine 17,1 bilijun dolara, što bi značilo ekonomsku kataklizmu. U tom scenariju ekonomska šteta procjenjuje se na sedam njemačkih ili čak 380 hrvatskih BDP-a.

Kriza je preblaga riječ

Razmjeri se ne bi mogli opisati današnjim standardnim izrazima kao što je 'kriza'", piše u studiji. Europsko i svjetsko gospodarstvo moralo bi se od tog "eurošoka" oporavljati desetljećima, pa treba očekivati da će nakon objavljivanja ove studije i glavni akteri europske politike i gospodarstva, predvođeni njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, MMF-om, Europskom središnjom bankom, Svjetskom bankom i Europskom komisijom učiniti veće napore da se napokon stane na kraj dužničkoj krizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspadom eurozone najviše bi bila pogođena Europa, a goleme posljedice osjećale bi i svjetske industrijske sile poput SAD-a, Japana, Kanade, ali i zemlje koje doživljavaju strahovit rast poput Kine, Brazila, Indije, Rusije...

Hrvatska bi izgubila 19,8 milijardi eura

Studija je radila simulaciju izlaska iz eurozone jedne po jedne zemlje. Tako bi izlazak Grčke svjetsko gospodarstvo koštao 674 milijardi eura. Grčki izlazak iz eura najviše bi pogodio samo Grčku – šteta se procjenjuje na 94 posto grčkog BDP-a, odnosno 196 milijardi eura. Druga najveća žrtva bila bi Njemačka – procjenjuje se da bi najveće europsko gospodarstvo u Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A koliko bi Hrvatska mogla izgubiti raspadom eurozone? Prema ovoj studiji, 42 zemlje svijeta u prosjeku bi do 2020. izgubile 44 posto svojega BDP-a. Prema tom kriteriju, gubitak hrvatskog gospodarstva u idućih osam godina mogao bi biti 19,8 milijardi eura, odnosno 148,5 milijardi kuna!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo