"O privatizaciji Hrvatske poštanske banke pregovara se s domaćim mirovinskim fondovima - Croatia osiguranjem i Croatia Lloydom te s Europskom bankom za obnovu i razvoj", potvrdio je u srijedu predsjednik Uprave HPB-a Čedo Maletić. Kazao je da je cilj da HPB ostane nacionalna banka, u većinskom vlasništvu domaćeg kapitala. No, HPB-u bi za planirani razvoj trebala dokapitalizacija u iznosu od 800 milijuna do milijardu kuna.
Tko će se odreći koliko dionica?
Iako je Maletić napomenuo da je do realizacije privatizacije put dug, najavio je da je u drugoj polovici godine moguće očekivati promjenu vlasničke strukture, piše Poslovni dnevnik. Ipak, Maletić je istaknuo kako su vlasnička pitanja u konačnici odluka vlasnika, a ne uprave. Prodajom strateškom partneru udjel ukupne bankarske aktive pod kontrolom stranih vlasnika popeo bi se na više od 96 posto.
Danas je udio države u HPB-u 51 posto, Hrvatske pošte 28 posto, HZMO-a 20 posto, a mali dioničari imaju 1 posto. Maletić je otkrio kako Pošta želi ostati strateški partner i zadržati najmanje 25 posto, računa se da je EBRD zainteresiran za 20 do 30 posto, a za koliko je država spremna smanjiti udjel nije htio špekulirati.
Knjigovodstvena vrijednost dionice 1.427 kuna
Na konačnu odluku uvelike će utjecati cijena. Knjigovodstvena vrijednost HPB-a danas je 1,254 milijarde kuna ili 1.427 kuna po dionici. Bankarski sektor u regiji srednje i istočne Europe danas trguje uz multiple u rasponu od 0,7 pa do 2 puta knjigovodstvene vrijednosti. Kad je država posljednji put dokapitalizirala banku po dionici je plaćala 1.761 kunu.
Inače, iznoseći podatke o prošlogodišnjem poslovanju, Maletić je rekao kako je HPB u 2011., prema nerevidiranim financijskim izvještajima, ostvario neto dobit od 87,7 milijuna kuna, što je rast od 72,6 posto u odnosu na godinu ranije. Imovina banke porasla za 1,6 milijardu kuna u odnosu na kraj 2010. i iznosi 16,5 milijardi kuna, čime je tržišni udio HPB-a porastao s 3,72 na 4,03 posto.