PREVELIKE ZALIHE I PREMALA POTRAŽNJA: /

Svijet pliva u nafti, a cijene tonu

Image
Foto: AFP, TORU YAMANAKA
10.2.2016.
10:39
AFP, TORU YAMANAKA
VOYO logo

Investitori nervozno iščekuju današnju objavu izvješća o američkim komercijalnim zalihama nafte za koje se očekuje da će pokazati nastavak njihovog rasta, piše agencija AFP.

Višak ponude veći od očekivanog

Američka "laka" nafta WTI za isporuke u ožujku poskupjela je danas 48 centi odnosno 1,72 posto i sada iznosi 28,42 dolara po barelu. Dotle je sirova nafta "brent" za isporuke u travnju ojačala za 50 centi ili 1,65 posto i sada je na 30,82 dolara za barel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je, pak, američka 'laka' nafta pala 5,9 posto, a 'brent' 7,7 posto nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom mjesečnom izvješću objavila da će u prvoj polovici ove godine višak ponude na globalnom tržištu biti veći nego što se ranije očekivalo, prenosi Tanjug.

Image
VELIKI OBRAT NA TRŽIŠTU: /

U 8 dana cijena nafte skočila za čak 25 posto!

Image
VELIKI OBRAT NA TRŽIŠTU: /

U 8 dana cijena nafte skočila za čak 25 posto!

Saudijska Arabija, Irak i Iran 'odvrnuli slavine'

U izvješću IAE navodi se da je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) najodogovornija za preobilne isporuke. Razlog tomu je, ističu, činjenica da su Saudijska Arabija, Irak i Iran (kojem su nedavno ukinute međunarodne sankcije) u siječnju "odvrnule slavine" na naftnim poljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičar u kompaniji Phillip Features, Daniel Ang smatra da je današnjem oporavku cijena pomoglo ponovno otvaranje nekih regionalnih tržišta nakon pauze zbog proslave kineske Nove godine.

Privremeni oporavak cijena

"Kineski investitori i trgovci vraćaju se podržati tržište nakon proslave lunarne Nove godine", kazao je Ang za AFP.

Međutim, dodaje da oporavak cijena vjerojatno neće potrajati dugo jer problem prevelike ponude i dlaje traje.

Od sredine 2014. godine do danas cijene sirove nafte pale su s razine od preko 100 dolara po barelu na 30 dolara. nekoliko je razloga tomu: prevelika proizvodnja i prevelika ponuda naspram slabijoj potražnji, a zatim i usporavanje globalne ekonomije, naročito kineske koja je ključni potrošač energije, piše AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo