Zbog prenapuhanih cijena lani je prodaja stanova u Hrvatskoj, u odnosu na 2007., pala više od 34 posto, a u Zagrebu je prepolovljena. Podaci Spiller Farmera pokazuju da samo u Zagrebu i okolici ima 10.000 neprodanih, novih stanova.
Usprkos nepovoljnim statistikama građevinari ne žele spustiti cijene, pa će se, upozorava Josip Tica, profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, dogoditi nova kriza koja će tek eskalirati.
Većeg spuštanja cijena neće biti
Jedini je način izlaska iz krize, objašnjava za Večernji list Tica, da investitori prihvate gubitke, rasprodaju zalihe po nižim cijenama, započnu novi ciklus, zadrže zaposlenost i smanje neizvjesnost.
Ipak, Tica je uvjeren da će se i dalje zadržati status quo bez većeg spuštanja cijena. Smatra da će to donijeti ozbiljne političke probleme kada počnu propadati građevinari i poveća se nezaposlenost.
"Bit je problema u tome da su na pad kupovne moći i neizvjesnost zbog otpuštanja (posljedice globalne krize) investitori odgovorili fiksiranjem cijena. Posljedica je pad prodaje i višestruki ciklusi reprograma bankarskih kredita, tako da danas možemo govoriti da su banke postale partneri, ako ne i nešto više, u gotovo svim reprogramiranim projektima. Pad prodaje prouzročen fiksiranjem cijena pod svaku cijenu stvara nezaposlenost u građevinskoj industriji, a to će rezultirati novim otpuštanjem i stečajevima i u vezanim industrijama", upozorava Tica.
Zaključuje da će efekt fiksiranja cijena nekretnina i pada prodaje biti u gospodarstvu isti kao i efekt globalne krize, samo što će magnituda poremećaja biti različita.
Prethodni članci:
arti-201004060114006 arti-201004300517006 arti-201003260809006