Kada su u pitanju dugovi građana vezanih za švicarski franak, u Hrvatskoj udruzi banaka mišljenja su da se može zakonito raditi jedino o jednom primjerenom rješenju dobrovoljnog otpusta dugova, a nikako, kako kažu, o prinudnom i nužno neustavnom izvlaštenju.
"Svako neustavno rješenje, naizgled isključivo na teret banaka, može se, dakle, pravno prometnuti u rješenje koje će pasti isključivo na teret poreznih obveznika, a na korist samo jedne skupine građana", poručuju iz Udruge banaka.
Odrediti socijalne kriterije
Ističu da se otpust dugova treba temeljiti na utvrđenim socijalnim kriterijima, te da su banke spremne preuzeti na sebe sav teret.
Za te otpuste dugova ne traže u tome sudjelovanje bilo koje treće strane, pa ni poreznih obveznika. Iz HUB-a poručuju da su spremni otpisivati dio duga socijalno ugroženim klijentima, koji od slučaja do slučaja može i znatno premašiti 50 posto ukupnog zaduženja.
Predlažu da se socijalni kriteriji usuglase s nadležnim ministarstvima, i to na način, primjerice, u slučajevima kada su materijalno značajno umanjenja primanja korisnika kredita i sudužnika kroz 12 mjeseci 2014. u odnosu na razinu iz vremena odobrenja kredita. U obzir bi se uzelo i materijalno značajno pogoršanje omjera visine obroka/anuiteta kredita i prosječnih mjesečnih primanja klijenta tijekom 2014., obiteljske, zdravstvene okolnosti te uvjeti stanovanja.
Svi trebaju preuzeti odgovornost
Što se tiče svih drugih dužnika, iz HUB-a ističu da su oni trebaju preuzeti obveze za kredite koje su dobrovoljno podigli.
"U tim slučajevima svako olakšanje obveze može biti jedino u skladu s razboritim općim komercijalnim standardima, izbjegavajući bilo kakvo privilegiranje građana zaduženih u CHF u odnosu na druge građane", zaključuju bankari.