PODUZETNIK U POTRAZI ZA RADNICIMA DOBIO NEOBIČNU PONUDU IZ IRSKE: /

'Ako ostanemo bez ljudi, a što ćemo drugo?'

Image
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

'Bila nam je u gostima irska razvojna agencija koja nam je predložila da cijelu tvrtku preselimo u Irsku.

8.11.2018.
19:10
Goran Kovacic/PIXSELL
VOYO logo

Ako dođemo u sitaciju da ostajemo bez ljudi, napustit ćemo Hrvatsku. Izjavio je to predsjednik Uprave tvrtke Alarm automatika Boris Popović na prošlotjednom sastanku Liderovog Kluba izvoznika u Osijeku pritom upozoravajući na probleme poduzetnika sa zapošljavanjem, odnosno zadržavanjem stručnjaka u domaćim tvrtkama iz ICT sektora.

U Alarm automatici, koja se bavi isporukom rješenja u više sgmenata tehničke zaštite odnosno sigurnosnih sustava, stalno strahuju od odlaska stručnjaka koji dobivaju sve unosnije ponude. A kao jedno od rješenja za poduzetnike koji ostaju bez kadra ponudilo se i Popoviću kada su mu iz Irske predložili da preseli tvrtku ondje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguća rješenja

Govoreći na sastanku o mogućim rješenjima za probleme u kojima su se poduzetnici našli, Popović je kazao kako neke zemlje poput Kanade u strateškim industrijama financiraju plaće za istraživanje i razvoj. Također je kazao kako Kina i Južna Koreja nagrađuju svoje izvoznike, piše Glas Slavonije.

"Interes je države i društva da poduzetnici otvaraju nova radna mjesta i investiraju u razvoj. Država bi zbog toga trebala poticati one koji investiraju i otvaraju nova radna mjesta. Kako to može činiti? Tako da pokrije dio troškova koji nastaju u istraživanju i razvoju, a također i da porezno rastereti rad. Vidjeli smo primjer Rumunjske koja je odredila da im je ICT strateška industrija te je za sve zaposlene u tom sektoru smanjila davanja na najmanju moguću mjeru. U Rumunjskoj je sada aktivno 300 tisuća stranih tvrtki. Ta je zemlja postala najveći centar za razvoj ICT industrije i sada je prosječna plaća u tom sektoru u Rumunjskoj dvije tisuće eura", kazao je Popović dodajući kako bi se u Hrvatskoj trebala maksimalno smanjiti davanja državi, odnosno davanja na plaće zaposlenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lakše je poslovati u Rumunjskoj

Njegova tvrtka je kaže konkurentna, no muče se. Sretniji bi, tvrde, bili kada bi novac koji daju državi mogli dati svojim zaposlenicima. Njih je u Hrvatskoj 100, dok ih u drugim zemljama imaju još 50.

"U prosjeku su njihove plaće više od tisuću eura, naravno, ovisno o segmentu u kojem rade. Bilo bi dobro da su ta davanja na plaće i iz plaća bar 20 do 30 posto niža, i da su plaće naših zaposlenika toliko više. Stalno smo u strahu da će nam otići najvažniji ljudi, jer neprestano dobivaju ponude drugih tvrtki. I ne samo oni, naša tvrtka dobiva ponude. Bila nam je u gostima irska razvojna agencija koja nam je predložila da cijelu tvrtku preselimo u Irsku. Za sada to nećemo učiniti, ali ako dođemo u sitaciju da ostanemo bez ljudi, što ćemo drugo nego ići za njima", kaže Popović ujedno navodeći da mu je lakše poslovati u Sloveniji, Bugarskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj nego li u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo