Petina građana ne služi se niti jednim stranim jezikom

Uskoro ulazimo u novu zajednicu zemalja gdje planovi obrazovanja definiraju da svaki građanin EU-a treba znati barem tri jezika. Prema istraživanju GfK iz 2012.

24.1.2013.
11:29
VOYO logo

Skok u učenju stranih jezika

GfK je prvo istraživanje poznavanja stranih jezika proveo krajem 2006. godine i tada je oko 50 posto građana starijih od 15 godina reklo da bar donekle znaju neki strani jezik. Dakle, u razmaku od oko sedam godina, došlo je do dosta zapaženog skoka u učenju stranih jezika.

Danas je poznavanje barem jednog stranog jezika najprisutnije među građanima Istre s Primorjem (oko 95%), zatim kod građana Zagreba (90%) te u Dalmaciji (80%), a najmanje u Slavoniji (51%). Kod dobne skupine od 15 do 34 godine starosti, poznavanje stranog jezika penje se na oko 95%, dok kod najstarijih (65+ godina) pada na oko 50%. Približno 95% osoba s najvišim obrazovanjem smatra da znaju barem jedan strani jezik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše znamo engleski i njemački

Od 79% ispitanika koji smatraju da znaju neki strani jezik, 81% kaže da znaju engleski, 49% da znaju njemački, 24% talijanski, španjolski 12%, ruski 9%, svi ostali 4% (zbroj postotaka poznavatelja stranih jezika prelazi 100% jer neki poznaju, barem donekle, više od jednog stranog jezika).

Također, engleski jezik poznaje nešto više žena (84%) nego muškaraca (79%). Dominantno je zastupljen kod najmlađih dobnih skupina – u dobi od 15 do 34 godine to iznosi oko 95%, a kod najstarijih (65+ godina) pada na samo 34%. U Zagrebu, Istri s Primorjem i Dalmaciji zastupljen je podjednako, i to više od 80%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački jezik podjednako je zastupljen među ženama i muškarcima, znatno je više prisutan među starijima od 65 godina (više od 70%), najviše se navodi u sjevernoj Hrvatskoj (69%) te Zagrebu (58%), najmanje u Dalmaciji (23%), a poznavanje tog jezika navode i ispitanici bez školske spreme ili s osnovnim obrazovanjem.

Poznavanje talijanskog jezika nešto više navode žene nego muškarci.

Najprisutniji je u Istri s Primorjem (68%), a zatim u Zagrebu (25%) te Dalmaciji (22%). Najviše ga navode mladi od 15 do 34 godine (između 28% i 31%), a najmanje dobna skupina između 45 i 54 godine (14%). Poznavanje je podjednako prisutno kod osoba niskog stupnja obrazovanja, kao i kod onih s najvišim obrazovanjem.

Engleski jezik dobro poznaje 32% građana

U Hrvatskoj dominantnu ulogu ima engleski jezik – 81% onih koji znaju neki strani jezik. Približno trećina ispitanih koji smatraju da znaju neki strani jezik, samo njih 32%, kaže da zaista dobro znaju engleski jezik (dobro+odlično)!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvih je najviše u Zagrebu (39%), Dalmaciji (35%), te u Istri s Primorjem (33%), a najmanje u sjevernoj Hrvatskoj (21%). Nešto je više žena (35%) nego muškaraca (30%) koje dobro znaju engleski. Kod mladih (od 15 do 24 godine) se dobro poznavanje engleskog penje na oko 60%, a dobna skupina od 25 do 34 godine navodi dobro poznavanje engleskog na razini od 53%. Kod visokoobrazovanih udio onih koji smatraju da dobro znaju engleski iznosi 55%.

Njemački je jezik na drugom mjestu, a navodi ga nešto manje od polovine (48%) onih koji smatraju da poznaju neki jezik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapravo, tek svaki deseti poznavatelj stranog jezika iskazuje da njemački poznaje dobro. Muškarci ga dobro poznaju nešto bolje od žena (9%:5%). Općenito, dobrih poznavatelja njemačkog jezika ima najviše u Zagrebu (14%), a zatim u Istri s Primorjem (10%). Promatrano po dobnim skupinama, dobrih poznavatelja najviše ima u dobnoj skupini starijoj od 65 godina (14%), a iza toga su osobe u dobi od 15 do 34 godine (oko 10%).

Na trećem mjestu je poznavanje talijanskog jezika – 24%. Otprilike tek 6% građana koji znaju neki strani jezik smatraju da znaju dobro talijanski jezik, a najviše ih je u Istri s Primorjem (oko 25%).

Slijedi poznavanje španjolskog jezika (tek oko 12% onih koji znaju neki strani jezik), a samo oko 2% misli da ga dobro poznaje.

Poznavanje ruskog jezika iskazuje oko 9% onih koji poznaju neki strani jezik, a samo 2% smatra da ga dobro poznaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavonci se najmanje služe nekim stranim jezikom

Oko petine građana Hrvatske uopće se ne služi niti jednim stranim jezikom. Takvih je najviše u Slavoniji (49%) te u sjevernoj Hrvatskoj (30%), a najmanje u Istri s Primorjem (5%).

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo