Prije nekoliko dana je na njemačkoj televiziji ARD prikazan dokumentarac o uvjetima u kojima žive i rade strani sezonski radnici koji dolaze u Njemačku raditi za Amazon, odnosno u njihovih sedam logističkih centara gdje se vrši pakiranje i priprema slanje naručene robe.
Dokumentarac je prikazao kako radnici iz cijele Europe, najviše iz Španjolske i Grčke, dolaze u Njemačku uvjereni da će raditi za Amazon, a zatim zapravo potpisuju ugovor o radu za tvrtku koja će ih 'iznajmljivati' Amazonu. Zbog toga su im plaće manje od onih koje su očekivali i koje su im, tvrde, najavljene.
Zastrašuju ih zaštitari povezani s neonacistima
Također, radnici su smješteni u jeftinim hostelima i hotelima, a u njima ih nadgledaju zaštitari tvrtke HESS Security, odjeveni u crne odore i vojne čizme. Zaštitari, tvrdi se, uredno pretražuju sobe stranih radnika kako bi utvrdili je li koji od njih nešto ukrao ili iznio iz Amazona, te siju strah među stranim radnicima. "Kažu nam da su oni ovdje policija", kaže u dokumentarcu jedna Španjolka.
Autori u filmu potom prikazuju kako nekoliko zaštitara nosi uniforme marke Thor Steinar, berlinskog brenda koji je povezan s ekstremnom desnicom u Njemačkoj. Ironično, sam Amazon je zbog tih neonacističkih veza prestao prodavati taj brend još 2009. godine, prenosi Independent.
Amazon: Ne toleriramo diskriminaciju i zastrašivanje
Nakon dokumentarca, Facebookov profil njemačkog Amazona zasut je bijesnim komentarima gledatelja, a pokrenuta je i inicijativa bojkota Amazona. Također, njemačka ministrica rada Ursula von der Leyen pozvala je na temeljitu istragu optužbi iznesenih u dokumentarcu, te je najavila da će, ako se otkriju nepravilnosti, oduzeti licencu tvrtki koja posreduje u zapošljavanju za Amazon.
Amazon se također očitovao o optužbama. "Iako zaštitarska tvrtku nije unajmio Amazon, odmah smo počeli istraživati optužbe koje se tiču ponašanja zaštitara i odmah ćemo poduzeti odgovarajuće mjere. Ne toleriramo diskriminaciju i zastrašivanje", priopćila je kompanija koja u Njemačkoj zapošljava 7.700 radnika, uz još 5.000 radnika koje 'posuđuju' od tvrtki posrednika pri zapošljavanju.