Zagrebačka burza u srijedu je objavila da Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata (HANDA), koja ima pravo izravno imenovati dva člana Nadzornog odbora JANAF-a, opozvala iz NO-a Barbaru Šimić i Krešimira Baranovića, a na njihova mjesta imenovala HNS-ovce Srećka Ferenčaka i Gorana Kovačevića.
Morao vratiti milijune
Srećko Ferenčak, član Predsjedništva i glavni tajnik HNS-a, široj javnosti poznat je po aferi Nanbudo. Sudilo mu se zbog zloporabe položaja, konkretno teretilo ga se da zajedno s Petrom Turkovićem jeftinim otkupom, a potom prodajom gradskog zemljišta Konzumu u džep spremio 4,8 milijuna kuna.
"Zahvaljujući" ovom dvojcu, bivšim čelnicima Hrvatskog nanbudo instituta, na spornom zemljištu je umjesto centra za skrb invalidnih osoba niknuo trgovački centar.
U ožujku 2010. nepravomoćno su osuđeni na po godinu dana zatvora, a morali su vratiti iznos za koji su oštetili Grad Zagreb. Žalbeni postupak pred Vrhovnim sudom još je u tijeku.
Goran Kovačević je predsjednik splitskog HNS-a i gradski vijećnik, te član Gospodarskog odbora i Središnjeg odbora HNS-a.
Ferenčak: Može li itko u ovoj državi suditi o moralu, ima li morala uopće?
Prije mjesec dana Ferenčak je komentirajući napise u medijima kazao kako nije na javnoj fnkciji.
"Nisam ni u Saboru ni nigdje. Radim ovaj posao koji je profesionalna funkcija. Moram nešto jesti, moja obitelj mora nešto jesti. Mediji me razvlače sedam godina, meni i mojoj obitelji je najteže. Kad će presuda biti donesena, stvar je pravosuđa. Volio bih da to bude što prije, da se riješim tereta", rekao je.
S obzirom na to da je sada imenovan u javnu tvrtku, novinar Večernjeg lista Ferenčaka je sada pitao je li moralno da osoba s nepravomoćnom presudom bude član njezina nadzornog odbora.
"Može li itko u ovoj državi suditi o moralu, ima li morala uopće? Nevin sam čovjek, obrazovana osoba sa znanjem za tu funkciju. Moje imenovanje usklađeno je sa svim propisima i zakonom o trgovačkim društvima koje to određuje", kazao je Ferenčak.