Opet pokušavaju pokrenuti projekt koji je trebao zaposliti 15.000 ljudi

Kad je sadašnja Vlada došla na vlast, pompozno je najavljivala energetsku obnovu zgrada kao jedan od svojih najvećih projekata, koji će zaposliti 15-ak tisuća građevinara i dovesti u red 11.

4.11.2013.
9:08
VOYO logo

Projekt je neslavno završio na samo šest potpisanih ugovora s jednom i to slovenskom građevinskom tvrtkom. Najveći problem bio je taj što se od građevinara tražilo da vlastitim sredstvima ili kreditom sami u potpunosti financiraju obnovu, za što su im bili namijenjeni povoljniji krediti u HBOR-u, Europskoj investicijskoj banci ili komercijalnim bankama, koje bi im onda vlasnici zgrada kao naručitelji otplaćivali u mjesečnim ratama kroz najviše 14 godina, iz novca ušteđenog na energentima.

Bio je to zgodno zamišljen plan – građevinari bi posao napravili što bolje kako bi i ušteda, a onda i njihova zarada bila što brža i veća, no to nije urodio plodom kakav se očekivao, jer je glavna zamjerka ionako kreditima preopterećenih građevinara bila da bi naručitelji radova, a ne oni, trebali dizati kredite i vraćati ih iz postignutih ušteda, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja Anke Mrak-Taritaš na Vladi je prošli tjedan predstavilo, kažu, poboljšan program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje 2014. – 2015., koji bi energetsku obnovu trebao pomaknuti s mrtve točke.

Znatne uštede

Njihov plan je da se, bez dodatnih troškova i sredstava države, cjelovito obnove zgrade i potakne razvoj domaćeg ESCO (Energy Service Company) tržišta, odnosno stvaranje i udruživanje tvrtki koje će se baviti energetskom obnovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U iduće dvije godine tako bi se trebalo obnoviti oko 200 zgrada, a projekt bi trebao pokrenuti investicije u iznosu od 400 milijuna kuna. Potrošnja energije u tako obnovljenim zgradama smanjila bi se za 30 do 60 posto, a emisije CO2 za približno 20.500 tona godišnje.

Novi model povoljniji za građevinare

Po novom, izmijenjenom modelu, građevinari bi u energetskoj obnovi sudjelovali s najmanje 10 posto vlastitih sredstava, 40 posto bi, bespovratno, osiguravao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok bi preostalih 50 posto osiguravao HBOR, uz jednogodišnji poček i maksimalni rok otplate od 14 godina.

Naručitelj radova, dakle ministarstva, tijela državne uprave, jedinice lokalne i regionalne samouprave bi, pritom, otplaćivali kredit, ali isključivo u slučaju kad se ostvaruju energetske uštede. U slučaju da ušteda nema, kredit otplaćuje građevinar.

Hoće li ovaj povoljniji projekt probuditi učmalu građevinsku djelatnost i privući investitore, pokazat će vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo