Operateri: Država će nam oteti četiri milijarde kuna!

26.5.2012.
12:38
VOYO logo

Pravilnik je izradilo Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, a njime se predviđa da se uime naknade za uporabu frekvencijskog spektra plaća čak 5 posto, umjesto 0,5 posto ukupnog bruto godišnjeg prihoda. Uvećane naknade trebale bi zamijeniti krizne trošarine, a u konačnici bi država prikupila jednako novca, oko 300 milijuna kuna godišnje. Istodobno bi se pretplatnicima ukinula naknada za radiofrekvencijski spektar u iznosu od 10 kuna ili 120 kuna godišnje, piše Večernji list.

'Šokantna promjena koncesijskih okvira'

Iz VIPneta poručuju da ni državi ni korisnicima ova mjera ne donosi ništa dobra. "Riječ je o šokantnoj promjeni koncesijskih okvira. Suočavamo se s jednostranim izmjenama koncesijskih uvjeta između države i industrije te bi država iz telekoma do kraja trajanja ugovora izvukla čak 4 milijarde kuna namijenjenih investicijama. To je katastrofalna poruka o potpunoj pravnoj nesigurnosti za sve investitore. S obzirom na njezin karakter, naknada od 5 posto na ukupne prihode u stvari je uvođenje opterećenja na mobilni internet, koji se u okviru trenutačno važećeg 6-postotnog nameta ne oporezuje. Prema novom prijedlogu. suočavamo se s 'kažnjavanjem' uspješnosti. To je u suprotnosti s ciljevima nacionalne strategije broadbanda te prioritetima Vlade i ispunjenja ciljeva Digital Agende. Valja istaknuti i kako je ukupni iznos koji bi Vipnet temeljem predloženih naknada na godišnjoj razini plaćao državi bio veći nego li je to slučaj u zemljama okruženja i EU", poručili su iz VIPneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Vjerujemo da će razum prevladati'

S tom se ocjenom slažu i u HT-u, odakle stižu jednako ljutite rekacije. "Na prvi je pogled jasno da je riječ o neprihvatljivoj mjeri kojom se udeseterostručuje naknada koju plaćamo državi te telekom operatori neće moći zadržati dosadašnje visoke standarde funkcioniranja sektora. Uzmemo li u obzir i druge naknade koje operatori plaćaju HAKOM-u i državnom proračunu, tada bi s predloženim povećanjem one premašile 7 posto prihoda od mobilnih usluga, i to bez uračunatih jednokratnih naknada. Prva analiza pokazuje da bi za HT samo ovo povećanje značilo plaćanje dodatnih 150 milijuna kuna godišnje, što je više od iznosa dosadašnjeg poreza od 6 posto. Čak i ako bi se ukinuo porez na mobilne komunikacije od 6 posto, predloženo rješenje znatno je nepovoljnije od njega jer je i trajno i skuplje za operatore. U slučaju prihvaćanja prijedloga, ne preostaje nam ništa drugo nego preispitati daljnja ulaganja", poručili su iz HT-a, dodavši da vjeruju da će razum prevladati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo