Turistički ushit koji je zahvatio priobalje krajem travnja i prvih dana svibnja, kada su uskrsni blagdani udvostručili broj gostiju u zemlji, naglo je utihnuo već u drugom tjednu svibnja jer se malo koji hotel na Jadranu može trenutačno pohvaliti dobrim rezervacijama dolazaka, a stotine hotela trenutačno rade s tek tridesetak posto popunjenosti kapaciteta.
Istodobno je mediteranska konkurencija odlučila goste pridobivati cijenama. Grčka je tako ovih dana ponudila apartmanski smještaj u Sitoniji i manjim mjestima toga poluotoka za nevjerojatnih 6 eura dnevno!! Toliko, naime, stoji krevet dnevno po osobi u studio-apartmanu u Toroni, Kalamitsi, Sarti, Neos Marmarasu... Preračunato, dvanaestodnevni smještaj u apartmanu u svibnju u Grčkoj s autobusnim prijevozom (iz Srbije, Mađarske, Bugarske) može se naći za samo 78 eura.
"Grčka je značajno snizila cijene na mnogim tržištima, a kada se ide u takvu borbu za goste, onda to mora biti najmanje 20 posto. Zato su veliki popusti jedino čime oni privlače pažnju tržišta. Ali, Hrvatska u toj priči nema što tražiti, jer te cijene mi ne možemo i ne trebamo pratiti.
Problem je, međutim, što se kod nas mnogi sada bave analizom turističkog prometa u svibnju umjesto da rade punom snagom na prodaji listopada koji ima još puno mogućnosti", kaže za Slobodnu DalmacijuSelimir Ognjenović, direktor ID Riva Toursa.
Za lošu predsezonu krivi i svjetski turoperatori
U Hrvatskoj se smještaj u apartmanu ne može dobiti ispod 15-20 eura dnevno po osobi, dok je najniža cijena hotelskog polupansiona u predsezoni 25-30 eura dnevno, uz dodatak za troškove prijevoza.
Donja granica cijene u svibnju u hotelima s tri zvjezdice na Jadranu je 25 eura dnevno za polupansion, u lipnju 38-56 eura, a autobusni prijevoz od Njemačke do Kvarnera je još oko 100 eura, do Dalmacije i više. Uspoređujući navedene cijene s Grčkom, jasno je da je razlika velika.
Da su lošijoj prodaji hrvatskih ljetovališta u svibnju kumovali i svjetski turoperatori svojim poslovnim odlukama, govori i podatak kako je samo Neckermann, na primjer, gotovo 50 tisuća svojih gostiju koji su trebali ići u Egipat ovog proljeća preusmjerio u Mallorcu. Našu zemlju su zaobišli, kako su objasnili, je "Hrvatska nema iskustva s ranim početkom sezone". Jasno je, međutim, da pravi razlozi leže u njihovu vlasništvu nad egipatskim i španjolskim turističkim kapacitetima.
Vezani članci:
arti-201105070078006 arti-201104280157006 arti-201104060342006 arti-201104110878006