S obzirom na dobnu strukturu, najviše je nezaposlenih u dobi od 25 do 34 godine (25,8 posto), a osobe srednjoškolske razine obrazovanja čine većinu u strukturi nezaposlenih - čak 62,6 posto, dok na visokoobrazovane otpada 11,9 posto.
Najveći apsolutni broj registriranih nezaposlenih osoba je u Splitsko-dalmatinskoj županiji (48.674, ili 13,6 posto od ukupnoga broja u Hrvatskoj), Gradu Zagrebu (45.388, ili 12,7 posto) i Osječko-baranjskoj županiji (37.426, ili 10,4 posto).
Traže se čistačice, konobari...
Dok svjetsko tržište rada vapi za visoko obrazovanim kadrovima kao što su programeri, revizori, marketinški stručnjaci, analitičari informacijskih sustava, web-inženjeri, hrvatski poslodavci i dalje najviše traže čistačice, prodavače, konobare, kuhare i vozače, piše Slobodna Dalmacija.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, upravo su to bila najtraženija zanimanja u Hrvatskoj u prošloj godini, dok su se među akademski obrazovanim građanima najviše zapošljavali ekonomisti, liječnici i informatičari. No, budući da najtraženije radne snage istodobno ima i najviše na tržištu, među njima je i najveća konkurencija pri zapošljavanju.
Najlakše i najbrže do posla dolaze mesari, zidari, bravari, inženjeri strojarstva i građevine, liječnici, magistri farmacije te profesori matematike i fizike koji se, prema statistici, najkraće zadržavaju na burzi rada.