Od Hrvatske su gore samo Venezuela i Grčka

Objavljeni su najnoviji rezultati Godišnjaka svjetske konkurentnosti 2012., koji pokazuju da se Hrvatska popela za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu, te se sada nalazi na 57.

31.5.2012.
11:02
VOYO logo

Godišnjak je napravio Institute for Management Development (IMD) iz Lausanne, a u analizu, koju su objavili u srijedu, uključene su 'elitne zemlje', odnosno nisu uvrštene nerazvijene zemlje ili zemlje s nepouzdanom statistikom.

Dok je Hrvatska u 2011. godini izgubila jednu poziciju, jer je Ukrajina napredovala brže od nas, u 2012. godini smo napredovali jednu poziciju jer je pogoršanje ocjene konkurentnosti Grčke bilo veće od relativnog pogoršanja ocjene konkurentnosti Hrvatske, u usporedbi s najkonkurentnijom zemljom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2008. godine ogroman pad

Podsjetimo, od uvrštenja Hrvatske u rang-ljestvicu IMD-a, jedino smo u 2008. godini imali realno poboljšanje pozicije, ali, nažalost, u posljednje tri godine to je izgubljeno. U 2008. godini se iza Hrvatske nalazilo šest zemalja (Indonezija, Argentina, Meksiko, Južna Afrika, Ukrajina i Venezuela), a u ovogodišnjoj rang-ljestvici samo su Venezuela i Grčka rangirane lošije od Hrvatske.

Pored ukupne pozicije na rang-ljestvici vrlo je bitno promatrati i dinamiku finalne ocjene konkurentnosti. Očito je da se ocjena naše konkurentnosti u razdoblju od 2006. do 2009. bitno poboljšala, a u razdoblju od 2010. do 2012. bilježimo oscilacije ocjene konkurentnosti, odnosno Hrvatska ne smanjuje zaostatak za najkonkurentnijim zemljama svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu je Hong Kong, slijede SAD i Švicarska

U analizu je IMD uključio 20 faktora konkurentnosti, a u Hrvatskoj su najbolje ocijenjene: cijene, zdravlje i okoliš, obrazovanje i međunarodna trgovina. Najlošiji faktori su menadžment, institucije, domaća ekonomija i stavovi i vrijednosti.

Što se drugih zemalja na ljestvici tiče, ove godine SAD bilježi manji gubitak pozicije te se nalazi na drugom mjestu, a na vrhu je Hong Kong. Švicarska je poboljšala svoju poziciju i sada je na trećem mjestu, a vidljiv je napredak Norveške i Nizozemske, te znatan oporavak Irske i Islanda. Pogoršana je pozicija Australije (s devetog na 15. mjesto), Kine (s 19. na 23. mjesto), Indije (s 32. na 35. mjesto) te Brazila (s 44. na 46. mjesto). Od zemalja novih članica EU, Češka nastavlja četverogodišnji trend blagog pogoršanja, a Poljska održava poziciju koja je izuzetno poboljšana u usporedbi s godinama prije krize. Slovačka i Slovenija bilježe manji oporavak, koji samo vrlo malo ublažava izraziti pad iz 2010. godine. Mađarska i Bugarska malo su poboljšale poziciju, a Rumunjska je pala s 50. na 53. mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo