Vlada je planirala na plaće zaposlenih u državnoj upravi i javnim službama potrošiti 20,7 milijardi kuna, u što nisu uključene plaće u zdravstvu. To je značilo da će troškovi zaposlenih biti 1,2 milijarde kuna manji nego lani.
Međutim, prema podacima što ih je predstavilo Linićevo Ministarstvo financija, troškovi zaposlenih u prvih pola godine manji su za 365 milijuna kuna u odnosu na isto razdoblje lani i to zahvaljujući, kako je navelo to Ministarstvo u objašnjenju, smanjenju bruto plaća za tri posto od 1. travnja, učinku uvođenja Centralnog obračuna plaća (COP) i uštedama na troškovima zaposlenih u sektoru obrane. Iako će smanjenje koeficijenata u drugom polugodištu imati jači učinak nego u prvom, jer će se primjenjivati svih šest mjeseci, malo je vjerojatno da će država do kraja godine na plaćama ostvariti trošak za 900 milijuna kuna manji nego u drugoj polovini 2012, piše Novi list.
Puno je vjerojatnije da će u ostatku godine država smanjiti rashode za plaće u odnosu na lani za najviše pola milijarde kuna, tako da bi željeni cilj o smanjenju za 1,2 milijarde kuna mogao ostati kratak za čak 400 milijuna kuna.
Ministrove prijetnje
U Ministarstvu financija napominju da se i dalje nastavljaju problemi s uključivanjem pojedinih sektora u COP, pa je nedavno Ministarstvo financija moralo upozoriti odgovorne u zdravstvu, znanosti, u što su uključena i sveučilišta, te obrazovanju da nakon 1. listopada ove godine njihova plaće neće biti isplaćene ako ne budu obračunate kroz COP.
"I sveučilišta i bolnice pokazuju otpor, zamislite kad im ministar financija mora prijetiti da plaća neće biti ako ne dostave potrebne podatke za Centralni obračun. Oni se brane da je njihov obračun plaća drugačiji, da imaju različit sustav i da se ne mogu uklopiti u COP. Pa zato je COP i formiran, da se svima koji dobivaju plaće iz državnog proračuna one obračunavaju na jednom mjestu", ističe sugovornik iz Ministarstva financija.