Naime, gotovo svaki imatelj računa u EU posjeduje debitnu karticu, a oko 40% posjeduje i kreditnu karticu. Preko interneta već kupuje 34% građana EU, a više od 50% posjeduje pametni telefon, što im omogućuje pristup svijetu mobilnog platnog prometa. No, dok plaćanja karticama postaju sve raširenija, poslovnim modelom naplate 'naknada za razmjenu' (naknade koje banke plaćaju jedna drugoj za svako plaćanje karticom), koji još uvijek prevladava, nameću se visoke međubankovne naknade, što utječe na troškove trgovaca na malo i, naposljetku, na cijene koje potrošači plaćaju.
Zato je EK donijela prijedlog Uredbe o naknadama za razmjenu u kartičnim platnim transakcijama, koji uvodi najvišu dopuštenu razinu naknada za razmjenu za transakcije potrošačkim debitnim ili kreditnim karticama, te zabranjuje dodatne naknade na takve vrste kartica.
"Dodatne naknade određeni trgovci nameću na plaćanja karticom, a posebno se često naplaćuju pri kupnji avionskih karata. Kad se ograniče naknade za razmjene pri uporabi potrošačkih kartica, troškovi kartičnih transakcija za trgovce na malo bit će znatno smanjeni, stoga neće biti opravdanja za dodatne naknade", navodi se u priopćenju EK.
Prijelazno razdoblje od 22 mjeseca
Navodi se i da će se tijekom prijelaznog razdoblja od 22 mjeseca, ograničenja na naknade za razmjenu pri uporabi debitnih i kreditnih kartica primjenjivati za prekogranične transakcije, tj. kad potrošač upotrebljava karticu u drugoj zemlji ili kad se trgovac na malo koristi uslugama banke u drugoj zemlji. Nakon toga će se spomenuta ograničenja primjenjivati i na domaće transakcije.
"Ograničenja su određena na 0,2 % vrijednosti transakcije za debitne kartice i 0,3 % za kreditne kartice. Te su vrijednosti već prihvatila tijela za zaštitu tržišnog natjecanja za niz transakcija koje se obavljaju karticama MasterCard, Visa i Cartes Bancaires. Za kartice za koje ne vrijede ograničenja (uglavnom komercijalne kartice izdane poduzećima ili trostrani sustavi poput kartica American Express ili Diners), trgovci na malo moći će naplatiti dodatnu naknadu za njihovu uporabu ili ih odbiti primiti. Time se troškovi nametnuti tim skupim karticama mogu izravno proslijediti onima koji od njih imaju koristi i izbjeći da troškove snose svi potrošači", navodi se u priopćenju EK.
Zaštita u slučaju neovlaštenih plaćanja karticama
Također, usvojena je Direktiva o uslugama platnog prometa koja uvodi niz važnih elemenata: pojednostavljuje se uporaba niskotarifnih internetskih usluga platnog prometa, a potrošači će biti bolje zaštićeni od prijevare, mogućih zlouporaba i neugodnosti povezanih s platnim uslugama (npr. u slučaju osporavanih i nepravilno provedenih platnih transakcija). Moguće je da će se od potrošača zahtijevati da snose samo vrlo ograničeni iznos gubitaka – do gornje granice od 50 eura (u usporedbi s trenutačnih 150 eura) – u slučaju neovlaštenih plaćanja karticama, navodi se u priopćenju EK.