Tako Jagoda Munić iz Zelene akcije kaže da bi ako iz njega izbacimo sve protuustavne odredbe, "od zakona ostao samo naslov".
Ostala je i odredba po kojoj do 25 posto površine igrališta mogu zauzeti novogradnje namijenjene ugostiteljstvu i smještaju.
Kako se zakonski prijedlog poziva na elaborat Golf kao element razvojne strategije hrvatskog turizma, na temelju kojega je u Ministarstvu turizma izrađen Program razvitka golfa kao elementa razvojne strategije hrvatskog turizma, prihvaćen od Vlade još 1999., Business.hr zamolio je za komentar bivšeg pomoćnika ministra turizma Velimira Šimičića.
"Jedini smisao tog zakona je prenamjena zemljišta u građevinsko i izgradnja vila i apartmana! On omogućava etažiranje i cijela ta priča nema veze s turizmom nego s izgradnjom u turističkim zonama. Takav zakonski prijedlog u suprotnosti je sa zaključcima navedenog Programa da se u funkciju stave prvenstveno postojeći smještajni objekti", upozorio je Šimičić.
"Nakon što je lani Vlada prihvatila duboko protuustavan prijedlog zakona koji dopušta i izvlaštenje, ministar turizma Damir Bajs je već neposredno nakon njegova izglasavanja od određenih skupina i njihovih predstavnika dobio neskrivene čestitke! Činjenica je da jedno standardno igralište za golf danas košta oko osam milijuna eura, a ne sedamdeset, pa i stotinu milijuna eura o kojima se govori, budući da se navedene svote prvenstveno odnose na izgradnju apartmana i vila za prodaju. Tako se, primjerice, u okolici Motovuna najavljuje izgradnja cijelog novog grada na 240 hektara", kazao je Šimičić, piše Business.hr.
Šimičić tvrdi kako za neprovođenje Programa razvitka golfa najveću odgovornost snose ministri turizma, od Ivana Heraka, koji je potrošio ogroman novac za izradu 'dokumentacije' od koje nije iskoristiv niti jedan list, preko Pave Župan-Rusković, koja o tome i o nemogućnosti rada međuresornog Stručnog tijela za pripremu i provedbu Programa nije izvijestila Vladu, pa sve do aktualnog Damira Bajsa, "koji zbog nepoznavanja Programa, neznanja ili nedovoljne informiranosti o golfu prvo potpisuje sramotni i nepovredivi zakon, a sada i njegove jednako tako nestručne i sramotne izmjene i dopune", kaže Šimičić.
"Novi prijedlog Zakona o golf igralištima još je gori od prethodnoga, jer više ne definira minimalnu veličinu igrališta, prethodno određenu s najmanje 85 hektara, te time otvara prostor za dodatne manipulacije – praktički svaki građevinski poduzetnik sad može proglasiti da gradi golf teren s devet rupa i tako si omogućiti gradnju uz potporu tijela javne vlasti", prokomentirao je za Business.hr Zorislav Antun Petrović, predsjednik Transparency Internationala.
"Jedini pozitivni pomak je izbacivanje teksta kojim se ocjenjuje da je izgradnja igrališta za golf od posebnog interesa za RH, ali sve druge neustavne odredbe su ostale. K tome, još uvijek nije donesena uredba kojom se uređuju minimalni standardi, sadržaji i uvjeti za golfsko igralište", napominje Petrović.
Prethodni članci:
arti-201003190505006 arti-201002010466006