Nizozemska tvrtka Amlyn Holding pred Europskim arbitražnim sudom pokreće tužbu protiv Hrvatske i traži obeštećenje zbog blokiranja njihovog ulaganja u gradnju termoelektrane na drvnu biomasu u Koprivničkom Ivancu, piše Poslovni.hr
Riječ je o projektu TEKI Amlyn, odnosno o gradnji jedne od najvećih elektrani na biomasu u Hrvtaskoj za koju je predviđeno ulaganje od 85 milijuna eura, te čijim bi se otvorenjem otvorilo 150 novih radnih mjesta. No, od samog početka projekt je nailazio na blokade, od lokalnih do državnih razina. Nizozemci su u međuvremenu uložili u projekt više od 8 milijuna eura.
Na prve probleme su naišli pri kupovini biomase od Hrvatskih šuma kada je mijenjana regulativa. Probleme su stvorili izmjenjeni kriteriji za ugovor o biomasi pa je ulagač morao promijeniti koncept elektrane da bi osim struje mogla isporučivati i toplinsku energiju. Takva prenamjena elektrane zahtijeva i novu lokacijsku dozvolu, nove procjene utjecaja na okoliš i dokumentaciju za kontrolu prevencije integriranog zagađenja.
Hrvatska se pokazala kao loš partner
Kako se kasnilo, a curili su rokovi početka izgradnje iz HERA-inog rješenja, te rokovi iz ugovora za biomasu, ulagač se obratio Ministarstvu gosopodarstva. Nakon mjesec dana dobiva obavijest Hrvatskog operatera tržišta energije da je rješenje o statusu povlaštenog proizvođača isteklo. Prema nizozemskom ulagaču, rezultat je to izmjene regulative koja je na kraju dovela do povlačenja EBRD-a i još nekih partnera iz projekta.
"Republika Hrvatska je na slučaju projekta TEKI pokazala je da je loš partner stranim investitorima te je kroz svoje institucije i tvrtke u državnom vlasništvu spremna opstruirati projekte koji donose nova radna mjesta, zadovoljavanje ciljeva na području obnovljivih izvora energije i ulaganja desetaka milijuna eura. Svjedoci smo da se niti ulaskom u EU situacija u Hrvatskoj nije promijenila, a investicijska klima ostala je izuzetno neuređena, čak bez traga najave da se išta pokušava popraviti", pojasnili su iz Amlyna za Poslovni dnevnik navodeći kako su sve obveze prema Hrvatskoj uredno ispunili. Dodajmo svemu da Hrvatska ima dva mjeseca kako bi odgovorila na najavu pokretanja tužbe.