Prema provedenom istraživanju, Europa je s ukupno privučenih 305 milijardi USD investicija ostvarila rast od 36 posto u odnosu na prethodnu godinu, čime je ostvarila najveći rast na globalnoj razini.
Ukupno 43 europske države obuhvaćene istraživanjem privukle su 4.341 investiciju, što je rast od 10 posto u odnosu na 2013. godinu. Navedene investicije osigurale su i otvaranje 185.583 novih radnih mjesta.
Hrvatska se na listi europskih zemalja nalazi na 32. mjestu s ukupno 13 projekata, što je blagi pad u odnosu na 2013. godinu (15 projekata).
Nešto je povoljnija slika po pitanju novih radnih mjesta. Navedenim investicijama otvoreno je 780 radnih mjesta što je rast od 88 posto u odnosu na prethodnu godinu (415), čime je Hrvatska zauzela 27. mjesto.
Hrvatska je bila najprivlačnija njemačkim investitorima te onima iz SAD-a, koji su zajedno zaslužni za više od polovice provedenih investicijskih projekata na domaćem tržištu.
Navedene investicije zabilježene su u području proizvodnje (4), prodaje i marketinga (4), istraživanja i razvoja (2), usluga poslovne podrške (2) te logistike.
"Hrvatska ima dobre izglede poboljšati svoju poziciju u pogledu izravnih stranih ulaganja s obzirom da investitori općenito imaju više povjerenja u investicijske projekte u Europi. Prema istraživanju, najveći udio investicija u Hrvatskoj dolazi iz Njemačke i SAD-a te iako su investicije još uvijek na relativno niskoj razini, ulaganja iz obje zemlje značajno su se povećala, što je dobar pokazatelj drugim potencijalnim investitorima", komentirao je Tauno Olju, izvršni direktor u Odjelu savjetovanja u EY-u Hrvatska.
Glavni igrači u Europi – tko pobjeđuje u borbi za privlačenje investicija?
Više od polovice, točnije 52 posto projekata te 30 posto novih radnih mjesta stvorenih spomenutim investicijama u Europu, ostvarili su gospodarski divovi Velika Britanija s 887 projekata, Njemačka sa 763 te Francuska sa 608 pojedinačnih investicija.
Tako je Velika Britanija zadržala prvo mjesto, dok se među top 10 država po broju projekata dogodila samo jedna promjena. Turska je tako na devetom mjestu zamijenila Finsku. Preostala mjesta zauzeli su Španjolska, Belgija, Nizozemska, Poljska, Rusija te Irska.
"Velika Britanija, koja je kontinuirano na vrhu ljestvice izravnih stranih ulaganja, uspješno iskorištava dobro financirane vladine programe za privlačenje novih investicija. Vrijeme je i da Hrvatska uspostavi takve programe kojima bi privukla investicije. Trenutni proračun i ljudski resursi alocirani u ove svrhe nisu dovoljni, stoga Hrvatska ne može u potpunosti iskoristiti mogućnosti koje pruža povoljnije investicijsko okruženja u Europi", dodaje Olju.
Na ljestvici najatraktivnijih gradova prema mišljenju ispitanika također se na prvom mjestu nalazi London, dok ga slijede Pariz i Berlin.
Sposobnost za osiguravanje gospodarskog rasta, konkurentnost, posebna pozornost prema new-age kompanijama te komercijalizacija ideja kojima se mijenjaju životi milijuna, samo su neki od razloga zbog kojih su europski gradovi mamac za brojna izravna strana ulaganja. Svoje mjesto među 10 najpoželjnijih pronašli su i Frankfurt, Amsterdam, Bruxelles, München, Barcelona te Prag i Madrid.
Europa u suprotnosti s globalnim trendom pada investicija
Prema procjenama, na globalnoj razini u 2014. godini ukupna vrijednost izravnih stranih investicija, u koje su uključena spajanja i preuzimanja, pala je za 8 posto na 1,26 bilijuna USD.
Ipak, Europa s rastom od 36 posto u odnosu na prethodnu godinu, bilježi najveći rast među glavnim regijama. S ukupnim udjelom od 24 posto, Europa je u 2014. zauzela drugo mjesto, dok je na prvom mjestu i dalje Azija s 39 posto ukupne vrijednosti provedenih investicija.
Najveći pad, od čak 54 posto u odnosu na prethodnu godinu, zabilježila je regija sjeverna Amerika koja je tako u 2014. privukla tek 10 posto ukupne vrijednosti investicija na globalnoj razini.
Prema 808 ispitanih donositelja odluka koji su sudjelovali istraživanju, zapadna Europa istaknuta je kao najatraktivnije tržište za direktna strana ulaganja ostavivši tako iza sebe i Kinu i sjevernu Ameriku.
Tko investira u Europu?
Iako su u izravnim stranim ulaganjima u Europi dominirale europske tvrtke (51%), američke multinacionalne kompanije zaslužne su za 25 posto provedenih projekata. Zanimljivost je također kako su kineske tvrtke u 2014. preskočile japanske te tako zauzele peto mjesto na listi najvećih investitora u Europi.
Spomenuti podaci rezultati su analize istraživanja atraktivnosti tržišta koju već trinaestu godinu za redom provodi EY. Istraživanje analizira atraktivnost određenih regija i zemalja kao investicijskih destinacija te je osmišljeno kako bi pomoglo tvrtkama u donošenju odluka, kao i vladama u uklanjanju zapreka ekonomskog rasta.
Metodologija analize provedena je u dva koraka te uključuje financijske podatke i percepciju izravnih stranih ulaganja, navodi se u priopćenju revizorsko-konzultantske tvrtke EY.