Naime, HAKOM je donio nove regulatorne odluke i promijenio način dosadašnje regulacije temeljene na pravilima Europske unije te se hrvatski operatori stavljaju u ravnopravan položaj u odnosu na operatore izvan EU prostora, stoji u priopćenju HAKOM-a.
Na štetu EU operatera i korisnika
Dosadašnjom regulacijom, temeljenoj na EU preporukama, odnosi između EU operatora i operatora izvan EU bili su neravnopravni na štetu EU operatora, a time i njihovih korisnika.
Riječ je o cijenama koje si operatori međusobno naplaćuju kada njihovi korisnici razgovaraju, odnosno cijenama koje hrvatski operatori moraju plaćati primjerice srbijanskim operatorima ako hrvatski korisnik nazove nekog u Srbiji. Naime, na veleprodajnoj razini hrvatski operatori su za pozive koji završavaju u njihovim mrežama, a predani su iz mreže nekog od EU operatora, morali naplaćivati reguliranu cijenu završavanja poziva temeljenu na stvarnim troškovima, pri čemu nije bilo bitno u kojoj je mreži poziv započeo. Tako je poziv ostvaren od korisnika iz zemlje izvan EU, koji je bio predan putem nekog operatora iz EU, bio reguliran na veleprodajnoj razini s najviše dopuštenim cijenama. Ukoliko je poziv bio predan od operatora izvan EU, operatori su mogli komercijalno dogovarati cijenu završavanja poziva. U praksi se pak pokazalo da našim operatorima cjelokupni promet, uključujući i promet izvan EU zemalja, predaju isključivo EU operatori. To je ukazivalo na činjenicu da operatori izvan Unije zaobilaze europski regulatorni okvir tranzitiranjem prometa preko neke od država članica i time automatski dobivaju zajamčene cijene završavanja poziva propisane za EU, a koje su značajno niže nego cijene koje oni smiju naplaćivati prema pravilima u svojim zemljama. Istovremeno, nemaju interes komercijalno pregovarati s europskim operatorima, među njima i hrvatskim, da svoje veleprodajne cijene završavanja poziva spuste na slične razine temeljene na stvarnim troškovima.
Znatno skuplji troškovi
HAKOM je prepoznao neravnopravni odnos i utvrdio da asimetrija cijena rezultira time da korisnici koji zovu u zemlje izvan EU plaćaju više maloprodajne cijene, odnosno troškovi poziva znatno su skuplji u odnosu na pozive koji bi bili upućeni prema EU zemljama.
Istovremeno, ukoliko korisnik iz zemlje koja nije u EU poziva hrvatski broj, plaća nižu cijenu, u ovom slučaju reguliranu cijenu, s obzirom na to da se u praksi svi takvi pozivi predaju (tranzitiraju) preko EU operatora.
Veća pregovaračka moć operaterima
Nova regulacija cijena završavanja poziva temelji se na započetom prometu, neovisno je li u konačnici predan iz EU ili izvan. Time hrvatski operatori više ne moraju naplaćivati regulirane cijene drugim operatorima za bilo koji poziv s broja koji nije iz EU, što im omogućuje veću pregovaračku moć i bolju poziciju prilikom dogovaranja cijena, posebice u susjedstvu.
Niže cijene poziva za susjedne zemlje
Kako nova regulacija može dovesti do sniženja cijena koje hrvatski operatori plaćaju za pozive svojih korisnika u inozemstvo, a time i troškova koje naši operatori imaju prilikom poziva svojih korisnika, odluke prizivaju i niže cijene poziva za korisnike hrvatskih operatora kada zovu u inozemstvo izvan EU, posebice u neposredno susjedstvo.
Europska komisija je prethodno potvrdila predmetne odluke HAKOM-a, što su s pozornošću iščekivale i ostale zemlje Europske unije jer hrvatske regulatorne odluke sada predstavljaju EU praksu koju će slijediti i mnoge ostale zemlje članice.
Ovakvom regulacijom očekuje se značajan pozitivan financijski učinak za sve nacionalne operatore, a indirektan učinak se očekuje i u vidu smanjenja maloprodajnih cijena poziva prema zemljama izvan EU.