Ništa od promjene ugovora između INA-e i MOL-a

6.7.2011.
9:13
VOYO logo

S druge strane, mađarska se vlada potpuno distancirala od slučaja predsjednika MOL-a Zsolta Hernádija, kojega hrvatska strana želi ispitati (a ne traži izručenje, kako su javili neki mađarski mediji) , što će se zbiti najvjerojatnije u Budimpešti. Hernádija žele ispitati u vezi slučaja navodnog davanja mita bivšem premijeru Ivi Sanaderu kojim je, tvrdi se, omogućeno preuzimanje INA-e. To, ističe Orbán, nije pitanje između dviju vlada, već ga treba prepustiti nadležnim tijelima.

"Uopće ne vidimo potrebu da se ugovor mijenja, što je inicirala Vlada RH", kazao je neimenovani izvor blizak mađarskoj strani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dvijema se točkama, koje je Vlada ocijenila spornima, opravdava revidiranje dioničarskog ugovora. Treba utvrditi zajedničku strategiju kompanije, ali za to bi dioničari trebali sjesti za stol. Ne vidimo razloga da se mijenja ugovor. Ne vidimo potrebu za mijenjanjem ugovora ni kad je riječ o promjeni menadžđerske strukture. Kompanija je profitabilna, što je dokaz da je menadžment učinkovit", tvrdi izvor.

Nadalje, napominje kako je MOL otvoren za razgovore, no da do sad nije dobio pozitivan odgovor hrvatske Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popijač bez komentara na Orbanovu izjavu

Može li ovakav stav mađarske Vlade utjecati na bilateralne odnose, još je rano reći. U slučaju Hernádija, mađarski mediji navode da bi ga, bude li morao odstupiti, mogao zamijeniti sadašnji potpredsjednik Sándor Csányi, dok bi nasljednika mogli 'odrediti' Lajos Simicska i Zsolt Nyerges, ključne figure iz Fidesa.

Hrvatski ministar gospodarstva Đuro Popijač nije želio komentirati Orbanovu izjavu.

"Vladu zanima je li se sve iz ugovora poštovalo, gdje je INA sada i što će biti u budućnosti s opskrbom naftom i derivatima, što se promišlja u smislu osiguranja rezervi...To nas zanima", kazao je Popijač , dodavši kako u Vladi očekuju da se netko iz MOL-a odazove na razgovor.

Najvažniji je zahtjev Vlade u izmjenama glavnog dioničarskog ugovora izmjena korporativnog upravljanja INA-om: oduzimanje ovlasti odboru izvršnih direktora i vraćanje upravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOL ne poriče pravo na pregovore o izmjenama, ali se protivi toj promjeni. MOL u upravljačkim tijelima INA-e ima prevlast i činjenica je da bez pristanka MOL-a nikakve izmjene ugovora neće biti moguće, osim ako hrvatska strana ne uspije dokazati nezakonitost odbora izvršnih direktora i s pravne strane srušiti taj način upravljanja INA-om.

Vezani članci:

arti-201106210341006 arti-201106290195006 arti-201106270108006 arti-201106210009006 arti-201107010694006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo