Nikakvo rezanje plaća ne može nas izvući iz krize

Koliko je u praksi provediv Plan 21 Kukuriku koalicije? Ekonomski analitičari i sindikalisti se slažu da nikakva 'dijeta' ne može državu izvući iz krize.

15.12.2011.
12:00
VOYO logo

Predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske Krešimir Sever je za emisiju Hrvatska uživo HTV-a u srijedu komentirao analizu i recepturu Svjetske banke, te tu instituciju prozvao za zastupanje interesa krupnog kapitala.

'Uvijek ispada da su građani davali nešto konkretno'

"Svjetska banka zapravo svojim analizama i recepturom za rješavanje problema u zemljama ne odstupa nimalo od svojih politika koje promiče dugi niz godina. One se uvijek zasnivaju na istome - rezati radnička prava, rezati socijalna prava, udariti po plaćama zaposlenih u javnom sektoru, udariti po mirovinama... U ovom svom prijedlogu čak predlažu da se minimalna mirovina sreže na pola. Predlažu i da se mijenja zakon o radu, da se olakša otpuštanje jer bi se time olakšalo i zapošljavanje, što nitko nikada nije dokazao", kazao je Sever i zaključio kako je to "jedna prokušana, poznata receptura Svjetske banke koja neprekidno i uvijek zastupa interese krupnog kapitala, na štetu svih ostalih".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje gdje bi onda trebalo rezati troškove, Sever je uzvratio: "Nije pitanje kome uzeti, nego kome se uopće još može uzeti. U ovoj zemlji 20 godina govore građanima 'Odričite se pa će vam biti bolje'. Uvijek ispada da su građani davali nešto konkretno, oni su davali svoje konkretne mirovine, konkretne plaće i radna mjesta, materijalna prava, a zauzvrat su dobivali neispunjena obećanja".

Proćerdane subvencije

Sa Severom se složio i ekonomski analitičar Damir Novotny, koji je kazao da nas nikakva 'dijeta', odnosno daljnje snižavanje plaća ne može izvući iz krize. Kazao je i kako "ne vjeruje u jednostavne formule" Plana 21 Kukuriku koalicije, te je zaključio da prije svega treba povećati domaću potrošnju i potražnju. Zato se plaće moraju zadržati na postojećoj razini, mirovine bi se morale povećati, kao i neoporezivi dio dohotka, ocijenio je Novotny.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje gdje bi se našlo novca da se plaće ostave na istim razinama, Novotny je odgovorio da treba napraviti preraspodjelu unutar postojećih rashoda, pa je dao i primjer. "Mi ugovorimo desetak milijardi kuna subvencija u poduzeća koje nisu davala ama baš nikakav učinak, poljoprivredne subvencije su isto tako upitne", kazao je Novotny.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo