'Plaće i mirovine su kod nas potpuna katastrofa'

Ekonomistu Ljubi Jurčiću ocjene agencije nisu više nešto šokirajuće i iznenađujuće, kao što ni Grcima i Španjolcima ne treba nitko sa strane da im kaže kakva im je situacija.

23.9.2013.
16:04
VOYO logo

"Bilanca nam je u ravnoteži. Javni dug nam također nije prevelik. On jest oko 60 posto BDP-a, ali prosjek svih zemalja EU je 85 posto, a mi nismo ni blizu toj situaciji", ističe član Danasovog stručnog tima za ekonomiju Ljubo Jurčić u komentaru na snižavanje kreditnog rejtinga na "smeće" i od strane agencije Fitch. Ocjena također nije presudna ni za investitore, jer oni "znaju daleko više detalja i imaju načina da dođu do vrlo specifičnih detalja".

Činjenica da smo u "smeću" znači da smo sada atraktivni za tzv. "hot money" - investitore koji se u lošim situacijama trude doći do što boljih uvjeta, povrat novca u nekih godinu dana. A oni nisu nositelji razvoja. Naš osnovni problem je što Vlada nije u stanju zaustaviti pad BDP-a za što je ključna proizvodnja, koja ovisi o potražnji i resursima - i zato treba gledati što potrošači žele - hranu, namještaj, tekstil, strojeve, elektriku...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pronaći se unutar europske potražnje

"Europska potražnja je 15 tisuća milijardi eura. Može li Hrvatska tu naći milijardu do dvije novog posla? Ja mislim da može, nedostaje samo znanje da se to organizira u Vladi", ističe. To se ne radi općom nego sektorskom politikom koja promatra strukturu potrošnje, proizvodnje i strukturu države, ali toga kod nas manjka. Uvjeren je da potezi koje je do sada spominjao potpredsjednik Vlade Branko Grčić, neće donijeti ništa novo niti dobro. Radi se o rezovima u plaćama i povlaštenim mirovinama te monetizaciji autocesta.

"Monetizacija je defacto prodaja imovine za vraćanje duga, a to nijedna pametna država ne radi, već nastoji povećati proizvodnju, za što Vlada i jest izabrana, a ne za prodaju kao kakav stečajni upravitelj", naglašava Jurčić dodajući da privatizacija i monetizacija uopće ni ne spadaju u ekonomsku politiku, već mogu biti samo jedan segment s točno određenim ciljem kako bi se poduprla ekonomska politika. Kresanje povlaštenih mirovina također nije rješenje iz razloga što to opet nije ekonomska politika, već samo kap u moru troškova koji bi se trebao rješavati redovnim putem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezanje dohodaka bi bilo katastrofalno

"Nastoji se proizvesti osjećaj pravednosti i da se nešto radi. A ekonomska politika je rad na povećanju proizvodnje, dohotka graana, izvoza i zaposlenosti", poučava Jurčić. Bilo kakvo daljnje rezanje dohotka, tj. plaća iz državne blagajne pa i uvođenje novih poreza, upozorava, može biti katastrofalno, i zbog smanjenja potrošnje i zbog utjecaja na građane.

"Plaće i mirovine su kod nas potpuna katastrofa. Pa vidite što se događa s liječnicima i medicinskim sestrama! To je u suprotnosti s onim što bi jedna politika trebala biti", zaključuje.

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo