Smjena na vrhu prognozira se vec desetak godina. Sada, kada se dogodila, neobicno je da ovaj epohalni dogadaj nije privukao vecu pozornost svjetskih medija.
MMF je svoj izvjestaj objavio u listopadu, a mediji su ga zabiljezili tek mjesec dana kasnije. Ili je to mozda zato sto su najvece svjetske medijske kuce u americkom vlasnistvu? Zanimljivo je i da je u kineskim medijima ova vijest jedva spomenuta. Razlog je vjerojatno sto kineski politicki vrh zna da prvo mjesto nije samo cast, nego i odgovornost.
Privremena utjeha
Amerikancima privremena utjeha moze biti sto se ovaj MMF-ov izracun bruto drustvenog proizvoda (BDP) temelji na tzv. paritetnoj kupovnoj moci (PPP – Purchasing Power Parity), a ne na apsolutnom iznosu. U apsolutnom iznosu americki BDP je jos uvijek 50% veci od kineskoga.
Izracun po PPP-u
Mnogi ekonomisti upozoravaju da oslanjanje na tecajnu listu, kao temelj za izracun BDP-a, vodi u krivom smjeru kada se usporeduju zemlje s razlicitim standardom zivota. Roba i usluge kojima se prekogranicno ne trguje kao sto su, na primjer, zdravstvene usluge, maloprodaja, gradevinarstvo ili frizerske usluge, gotovo su redovito jeftinije u siromasnijim zemljama, jer je ondje niza cijena rada. Izracun zivotnog standarda samo na temelju tecajne liste moze podcijeniti koristi koje gradani u siromasnijim zemljama imaju od jeftinijih roba i usluga.
MMF je zato svoj izracun BDP-a odlucio temeljiti na PPP-u i to iz dva razloga. Kineski juan tek je 2013. postao djelomicno konvertibilan, a i tada pod strogim nadzorom politickih vlasti. Drugim rijecima, jednostavno usporedivanje cijena u juanima i dolarima usporedivanje je krusaka i jabuka. Naime zbog politicke kontrole deviznog tecaja juana, uopce se ne moze izracunati trzisni odnos juana i dolara.
10 kineskih milijardi dolara za regiju
U Srbiju ce u ponedjeljak, dan uoci pocetka summita s sefovima vlada i izaslanstvima 16 drzava sredisnje i istocne Europe (CEEC), doputovati kineski premijer Li Keqiang, a u zracnoj luci Nikola Tesla docekat ce ga srbijanski premijer Aleksandar Vucic. . Kineski premijer je uoci summita za beogradski list Politika izjavio da za suradnju Kine i zemalja sredisnje i istocne Europe godisnji sastanak sefova vlada "predstavlja najveci pokretacki motor i najpouzdaniju potporu".
On je naglasio da je za potporu tvrtkama iz regije predvidena kreditna linija od 10 milijardi dolara, izrazivsi ocekivanje da ce trgovina izmedu Kine i ovog dijela Europe do kraja ove godine po prvi put premasiti 60 milijardi dolara.