Kako udjel EBRD-a, koji je u Štrokovu grupaciju GSHR Holdings Limited ušao prije tri godine iznosi 25,1 posto, budući strateški partner pretvaranjem potraživanj u vlasnički udio preuzet će kontrolni paket dionica u grupaciji.
Na stolu je trenutno nekoliko ponuda među kojima je i ona Grupe Lukšić, Štrokove najjače konkurencije u Dubrovniku te nekoliko američkih fondova. Niti jedna očito ne odgovara vlasniku grupacije koja više nije u stanju otplaćivati kredit. Podsjećamo, Štrok je u medijima izjavio da je meta neprijateljskog preuzimanja od strane nekoliko tvrtki. U spomenutom razgovoru, međutim, Goran Štrok nije želio definirati o kakvim se ponudama radi i to se do završetka pregovora koji se intenzivno vode već tjednima ne može ni doznati, već je sve još uvijek u sferi spekulacija, piše Poslovni dnevnik.
Uložili 130 milijuna eura
U ulaganje ukupno 130 milijuna eura i suvlasništvo Štrokove grupacije EBRD je ušao istodobno s International Finance Corporationom, investicijskim fondom Svjetske banke specijaliziranim za privatni sektor.
Ukupna investicija u iznosu od 130 milijuna eura uključila je kreditna sredstva i ulaganje u dionički kapital tvrtke. Kreditna sredstva pritom su iznosila 93 milijuna eura, od čega je 38 milijuna eura otišlo na isplatu Hypo Alpe-Adria banke, bivšeg Štrokova kreditora. Navedenim partnerstvom EBRD je ušao u suvlasnički odnos u grupaciji s udjelom od 25,1 posto, a IFC s 12 posto.
Izvori Poslovnog dnevnika tvrde da će za Štroka ključna biti odluka EBRD-a koji je dobio nekoliko ponuda za prodaju svog vlasničkog udjela, a neke od njih za njega su navodno vrlo nepovoljne. "Opasnost leži u tome što bi EBRD odluku mogao donijeti isključivo da zaštiti sebe i svoja potraživanja, ne mareći za daljnje poslovanje tvrtke koju bi neka buduća partnerstva mogla urušiti", tvrdi sugovornik Poslovnog dnevnika.
A što želi Štrok?
Štrok je u medijima poručio da je dio ponuda nepovoljan zbog iznosa koji ne odgovara stvarnoj vrijednosti luksuznih hotela ni visini dosadašnjeg ulaganja u objekte i uslugu. Međutim, problem je i u tome što, ukoliko EBRD zaista kani prodati svoj udjel u grupaciji, novi partner s kontrolnim paketom dionica dobiva sve ovlasti koje s tim dolaze.
Iako se s jedne strane čini da Lukšići imaju dobre šanse postati suvlasnici JLH, zbog čega je Štrok u panici, u dijelu poslovnih krugova vlada mišljenje da Banka neće udjel prodavati suprotno željama većinskog vlasnika, jer bi to bilo loše za obje tvrtke, u ovom slučaju za Lukšić Grupu i JLH. Ishod pregovora trebao bi biti poznat do početka studenoga, piše Poslovni dnevnik.
Prethodni članci:
arti-201004210810006 arti-201010010668006 arti-201007220577006