Najtraženiji i najbolje plaćeni studentski poslovi

Opća besparica pogodila je, dakako, i studente kojima je i inače teško pokriti skupe troškove školovanja.

11.2.2011.
12:36
VOYO logo

"Prošle godine mi nije bilo lako jer je bilo nešto manje posla nego prethodnih godina. Radila sam na projektima i nekako spajala kraj s krajem. No, nedavno mi se posrećilo, pa sad već neko vrijeme radim za istog poslodavca i nemam većih problema s isplatama", kaže Iva B. (podaci poznati redakciji) studentica treće godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu koja živi sama i studira. Ono što zaradi preko student servisa služi joj za pokrivanje osnovnih životnih potreba. Kaže da se u posljednje dvije godine ponuda poslova koje mogu raditi studenti iznimno smanjila te da onima kojima je takav rad nužan da bi 'pokrili' dio troškova studiranja doista nije lako.

Ivina iskustva potvrđuju i brojke koje je Danas.hr dobio u zagrebačkom Studentskom centru. U posljednje dvije godine zabilježen je pad u ponudi poslova za čak 28 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Ive koja se uspjela skrasiti kod poslodavca urednog platiše, njezine kolege i prijatelji koji su u sličnoj situaciji, nisu imali toliko sreće u pronalaženju posla. Uglavnom se žale, na mnogo manje satnice, nego prošlih godina, te na kašnjenje s isplatama.

Poslovi se, osim što ih je manje, slabije i plaćaju. U Student servisu SC-a kažu da je, ovisno o pojedinim djelatnostima, zabilježen pad prometa za 12 ili čak 15 posto. Logično, u takvoj situaciji smanjio se i broj studenata koji imaju interes biti učlanjeni u taj servis. Njih je oko pet posto manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je pokazala analiza podataka za 2009. i 2010. godinu. Veliki utjecaj na zabilježeni pad imala je gospodarska kriza, no i uvođenje bolonjskog procesa odigralo je značajnu ulogu. Od studenata se sada traži proaktivan pristup studiju i redovito sudjelovanje na predavanjima", rekao je Niko Vidović, ravnatelj Studentskog centra u Zagrebu.

Tako su među studentima najpopularniji poslovi u večernjim i noćnim satima, krajem tjedna i vikendom, te u doba ljetnih ili zimskih praznika.

Prema podacima Student servisa, u ponudi poslova najčešće se mogu naći anketni poslovi, podjela letaka i konobarenje kao i razne vrste prodajnih poslova.

Najviše ponuđenih poslova u prodaji i ugostiteljstvu

Od ukupne prošlogodišnje ponude poslova putem internetskog portala za posredovanje u zapošljavanju MojPosao 9 posto poslodavaca tražilo je studente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše oglasa na koje se mogu prijaviti i studenti prošle je godine bilo u kategorijama 'Prodaja', čak 28 posto od ukupnog broja studentskih oglasa, potom u 'Turizmu i ugostiteljstvu' (17 posto) te u marketingu, PR-u i medijima (12 posto). Najtraženiji poslovi su bili prodavač, konobar, agent u pozivnom centru, programer, promotor/hostesa i financijski savjetnik.

Udio studentskih poslova u ukupnom broju oglasa nije se mijenjao u posljednje tri godine. Što se samog broja oglasa za studentske poslove tiče, 2009. godine ih je bilo značajno manje no godinu prije, a prošle se godine njihov broj stabilizirao. S obzirom da je u tom razdoblju zabilježen i pad ukupnog broja oglasa, uz stabilizaciju prošle godine, može se zaključiti da trendovi u studentskom zapošljavanju prate opće trendove na tržištu rada u posljednje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se vještina i znanja koje poslodavci očekuju od studenata tiče, u 57 posto posto studentskih oglasa traži se poznavanje rada na računalu, u 38 posto oglasa se traži aktivno poznavanje engleskog jezika, a u 21 posto njih se traži iskustvo, prosječno 1,5 godinu.

Studenti na nekim poslovima još uvijek mogu dobro zaraditi. Tako za većinu fizičkih poslova satnica iznosi između 15 i 25 kuna, ovisno o težini posla, a za one intelektualno zahtjevnije, poput prevođenja, između 35 i 40 kuna. Programiranje na računalu i izrada web stranica plaćaju se i do 50 kuna po satu, a odlično su plaćeni poslovi poput instrukcija za đake, na kojima se za dva školska sata može zaraditi i do 80 kuna.

Vezani članci:

arti-201002240471006 arti-201002190102006 arti-201005240259006 arti-201102070666006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo