NA PUTU PREMA DOLJE /

Industrijska proizvodnja potonula 5 posto, najvise u 20 mjeseci

U sijecnju je industrijska proizvodnja u Hrvatskoj potonula za 5 posto na godisnjoj razini, sto je njezin najveci pad u vise od godinu i pol dana i znatno slabiji podatak nego sto se ocekivalo.

5.3.2015.
17:44
VOYO logo

Drzavni zavod za statistiku objavio je danas da je industrijska proizvodnja, prema desezoniziranim podacima, u sijecnju pala za 4 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je prema kalendarski prilagodenim podacima, potonula 5 posto u odnosu na sijecanj prosle godine.

To je prvi pad proizvodnje nakon cetiri mjeseca rasta i ostar zaokret u odnosu na prosinac, kada je skocila za 5,3 posto na godisnjoj razini, najvise od pocetka 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je i najveci pad industrijske proizvodnje od svibnja 2013. godine, kada je potonula 5,3 posto na godisnjoj razini.

Takav pad nitko nije ocekivao. Cetiri makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je u sijecnju industrijska proizvodnja porasla za 1,3 posto na godisnjoj razini. Pritom je njih troje ocekivalo rast izmedu 1 i 3 posto, a jedan pad od 1 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snazan pad preradivacke industrije

''Najveci doprinos ovako znacajnom padu industrijske proizvodnje dosao je od snaznog pada preradivacke industrije, za 6,5 posto na godisnjoj razini, koja u strukturi ukupne industrijske proizvodnje doseze udio od gotovo 82 posto. Ovo je prvi godisnji pad preradivacke industrije nakon 12 mjeseci buduci da je tijekom cijele 2014. preradivacka industrija biljezila pozitivne stope rasta'', navode analiticari Raiffeisenbank Austria u osvrtu na izvjesce DZS-a.

Promatrajuci prema GIG-u, u sijecnju je na godisnjoj razini najvise, za 13,6 posto, potonula proizvodnja kapitalnih proizvoda, a s padom od 7,7 posto slijedi proizvodnja trajnih proizvoda za siroku potrosnju.

Proizvodnja energije pala je, pak, za 3 posto, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za siroku potrosnju skliznula za 2,9, a intermedijarnih proizvoda za 0,1 posto.

Slabost domace potraznje

Negativno na proizvodnju utjece slabost domace potraznje, dok s druge strane, pozitivno utjece rast gospodarstava EU-a, najveceg vanjskotrgovinskog partnera Hrvatske, zbog cega raste hrvatski robni izvoz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

»Bez obzira na pozitivne stope rasta proizvodnje posljednjih mjeseci 2014., snazan pad u sijecnju jos jednom je podsjetio na nisku konkurentnost industrije te krhki oporavak koji je dominantno uvjetovan inozemnom potraznjom i niskom bazom«, isticu analiticari RBA.

Lani je industrijska proizvodnja porasla za 1,3 posto, sto je bio njezin prvi rast nakon pet godina neprestanog pada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiticari RBA u ovoj godini ocekuju nastavak rasta proizvodnje po stopi od 1,5 posto, zahvaljujuci iskljucivo inozemnoj potraznji, jer ce domaca potraznja i dalje ostati slaba.

Danas objavljeni podatak o industrijskoj proizvodnji prvi je znacajniji pokazatelj o gospodarskoj situaciji na pocetku ove godine, nakon sto je prosloga tjedna objavljeno da je u posljednjem lanjskom tromjesecju gospodarstvo provirilo iz recesije.

Prema podacima DZS-a, u tom je kvartalu bruto domaci proizvod (BDP) porastao 0,3 posto na godisnjoj razini, sto je bio njegov prvi rast nakon 12 tromjesecja neprestanog pada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo