Na policama trgovačkih lanaca uskoro novina koja će kupce oduševiti

13.11.2014.
11:11
VOYO logo

U lakšem odabiru pomoći će im i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, koji će od kraja ove godine kvalitetne proizvode obilježavati jamstvenim žigom Živjeti zdravo. Markica s tim napisom nalazit će se samo na provjerenim proizvodima, koje su stručnjaci HZJZ-a testirali u skladu s europskom uredbom o informiranju potrošača o hrani. Tim propisom predviđena je maksimalna dnevna doza šećera, ugljikohidrata, zasićenih masnoća, proteina, masti i soli, kao i energetski unos od dvije tisuće kalorija dnevno za zdrave odrasle osobe oba spola, piše Glas Istre.

Deset skupina proizvoda

Jamstveni žig "Živjeti zdravo" testirani će proizvodi dobivati na tri godine, dok ispitivanje kvalitete zavisi o vrsti proizvoda. Naime, u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo podijelili su proizvode u deset skupina, kao što su mlijeko i mliječni proizvodi, ulja i masti, voće i povrće, te postavili kriterije za dobivanje spomenute oznake. Interes za dobivanje markice "Živjeti zdravo" velik je i kod proizvođača i kod uvoznika prehrambenih artikala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontrola uzoraka

Stručnjaci upozoravaju da su za kvalitetu hrane na hrvatskom tržištu odgovorni proizvođači i uvoznici, koji su dužni sami kontrolirati kvalitetu. Inspekcije Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravlja obavljaju kontrole na određenom uzorku pojedinih proizvoda.

Spriječen uvoz, a najopasniji su bili...

Prema podacima koje je iznijela Koraljka Knezić iz Ministarstva zdravlja, nakon 1. srpnja 2013. nadzorom uvoza spriječen je uvoz razne vrste hrane, te voća i povrća iz nekoliko zemalja. Zbog prevelike količine insekticida i otrovnih plijesni, odnosno aflatoksina, okratokisna i dimetoata, spriječen je uvoz i stavljanje na tržište paprike iz BiH, svježih krastavaca iz Makedonije, heljdine kaše iz Rusije, svježih smokava iz Turske i svježih naranča iz Egipta. Zbog loše izrade, obustavljen je uvoz plastičnih kliješta iz Kine, te lopatica za roštilj iz Hong Konga jer su napravljene od štetnih materijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najlošiji uvoz je iz Srbija, BIH, Makedonije, Kine i Turske

Podaci za prvih pet mjeseci 2014. godine pokazuju da su zemlje iz kojih ima najviše slučajeva uvoza loše hrane Srbija, BIH, Makedonija, Kina i Turska. Od svih nadziranih uvoza, neispravno je tek njih 2,44 posto, a u tu statistiku spadaju keksi, napitak s okusom badema, pasterizirani krastavci i multivitamini iz Srbije, namaz od lješnjaka, grisini i rum pločice iz BiH, dijatomejska zemlja iz Armenije, te egipatske naranče. Sporna je bila i deklaracija za uvoz zelene kave iz Australije.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo