Mrsić: Povećanje zaposlenih jedina šansa za mirovinski sustav

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Macek
22.9.2015.
15:30
PIXSELL, Patrik Macek

Cilj je da do 2020. povećamo broj zaposlenih sa sadašnjih 59,2 na 66,2 posto, čime bi se poboljšao odnos između zaposlenika i umirovljenika na 1:1,4, a očekujemo da će taj omjer 2030. biti 1:1,5, kazao je Mrsić na konferenciji "Ja umirovljenik 2030. - kako osigurati stabilnu financijsku starost".

Uz daljnje povećanje broja zaposlenih te početak isplata mirovina iz drugog i trećeg mirovinskog stupa, smanjit će se pritisak na prvi mirovinski stup, pa je cilj postići da 2030. godine prosječna mirovina iznosi 60 posto prosječne plaće, dodao je Mrsić.

Image
DOBRA I LOŠA VIJEST: /

Iduće tri godine neće biti smanjivanja, ali ni povećanja mirovina

Image
DOBRA I LOŠA VIJEST: /

Iduće tri godine neće biti smanjivanja, ali ni povećanja mirovina

Treba povećati izdvajanja

Za to je, smatra, potrebno povećati izdvajanja za drugi mirovinski stup na 7 do 9 posto, te poraditi na razvoju trećeg mirovionskog stupa, odnosno dobrovoljne mirovinske štednje građana.

Prosječna mirovina trenutno, zbog velikog broja mlađih umirovljenika, iznosi 40 posto prosječne plaće, no taj udio je značajno veći i kreće se oko 70 posto kod onih sa punim stažem, no takvih je danas u mirovinskom sustavu svega 12 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrsić se založio i za to da prvi mirovinski stup ostane socijalan i da ga se ne vezuje isključivo uz uplaćene doprinose, kako bi se dostojna mirovina omogućila i onima koji je tijekom radnog vijeka iz raznih razloga ne uspiju ostvariti.

Trebamo imigrante!

Demograf s Ekonomskog fakulteta Ivan Čipić istaknuo je kako je Hrvatska među deset najstarijih zemalja svijeta (uz Njemačku i Japan), no starenje stanovništa neće biti moguće zaustaviti samo pronatalitetnom politikom već će biti nužno pomlađivanje stanovništva imigrantima.

Prema njegovim procjenama, 2030. godine prosječna starost hrvatskog stanovništva iznosit će 46,5 godina, a broj starijih od 65 godina porast će sa 700.000 na milijun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno će fertilitet ostati isti ili se neznatno povećati (1,4 - 1,6), ali neće prelaziti 1,9 rođenih (po ženi).

Ekonomski analitičar Velimir Šonje vidi pet mogućih rješenja kojima je moguće nadoknaditi 5-postotni pad stanovništva do 2030. godine.

To su povećanje zaposlenosti i tehnološke promjene koje će u takvim uvjetima dovesti do rasta produktivnosti, pronatalitetna politika, odgovorna fiskalna politika kojoj je cilj povećanje potrošnje umirovljeničke populacije te otvaranje države prema imigrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na aktualna događanja i izbjegličku krizu u Europi, Šonje smatra kako je dobar trenutak da se o tom pitanju počne razgovarati i u Hrvatskoj.

Zamjenik glavnog urednika Jutarnjeg lista, organizatora konferencije, Gojko Drljača naveo je kako se očekuje da će 2050. godine troškovi mirovinskih sustava u svijetu dosegnuti 50 posto BDP-a pa "svijet starenja" onima koji ga prepoznaju može donijeti i nove poslove i nove ekonomske šanse.

Image
BOLNA PRILAGODBA: /

Mirovine će u budućnosti mnogima biti manje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo