MNOGI NISU SVJESNI KOJI JE ZAPRAVO NAJGORI NAMET KOJEG PLAĆAJU, INVESTITOR TVRDI: /

'Hrvatska vrši brutalnu poreznu presiju'

Image
Foto: PIXSELL

Hrvatska je u cjelini brutalno oporezovana i to je ono što uništava gospodarski rast i povećava nejednakost te dovodi do iseljavanja i apatije.

24.8.2017.
17:29
PIXSELL
VOYO logo

Tvrdi to naš poduzetnik i ulagač Nenad Bakić u svojoj analizi porezne presije u Lijepoj našoj, a koja obuhvaća i druge europske zemlje.

Pritom navodi kako Hrvati pod poreznim pritiskom kao jedinu financijsku sigurnost vide nekretnine koje posjeduju, a koje im sad Vlada također želi oporezovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nužne reforme

Tvrdi kako bi građanima bilo daleko lakše da su se provele nužne reforme te građanima porasle plaće, a ne da se oporezivanjem, inače jedinim načinom kako Vlada komunicira sa svojim građanima, uništavaju radna mjesta i ljudi.

"A država je evidentno zadnjih 15 godina nešto radila krivo. Činjenica da nas po bogatstvu (‘standardu’) prestižu i Bugarska i Rumunjska, da postajemo najsiromašnija zemlja EU je nevjerojatna – iako mnogim našim građanima zvuči apstraktno. Da smo nešto koliko-toliko pametno radili od izbijanja velike krize, plaće su u Hrvatskoj mogle biti 15%-20% veće. A zar nije onda i rata kredita manji problem?", navodi Bakić dodajući kako su primjerice Poljaci značajno manje osjetili povećanje švicarca jer su im i plaće značajno rasle pa su ga mogli podnijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o brutalnom oporezivanju Bakić se poziva na podatke Europske komisije "Trendovi o oporezivanju u EU" te ističe kako "Hrvatska ima uvjerljivo najveći postotak poreza, kao udjel BDP, prikupljen od PDV-a - dvostruko veći od prosjeka EU". Nadalje navodi kako imamo najveće poreze u EU kada je riječ o energiji i sličnom te da intenzivno oporezujemo ekonomsku aktivnost, i kod trgovačkih društava i kod građana.

Brutalna porezna presija uništava gospodarstvo

Ističe kako one s velikim plaćama ne treba najviše oporezivati jer su upravo dobro plaćena radna mjesta ona koja se baziraju na znanju i dovode blagostanje svima. To, ističe, pozivajući se na statističke podatke EU rade skupine zeamlja u Novoj Europi koje imaju daleko manje stope oporezivanja i kojima raste blagostanje.

"Porez na nekretnine u odnosu na druge zemlje EU Porez na nekretnine je danas u fokusu zanimanja. Od njega dolazi u odnosu na druge zemlje EU poprilično malo (iako smo najjači u nekretninama – Bugari imaju nešto više stambenih nego mi, ali ih mi daleko nadmašujemo u stanovima za odmor i iznajmljivanje). Porez na kapital donosi također manje od prosjeka EU (ali ne toliko manje nego nekretninski)", piše Bakić dodajući kako smo ipak uspješno rastjerali i domaći i strani kapital.

Najgorim porezom smatra prisilnu mirovinsku štednju koja na kraju opet završava u džepovima države, a zbog koje, kako navodi, država nije morala smanjiti neefikasnu potrošnju zbog čega joj stalno treba puno poreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju zaključuje: "Ukupna, brutalna porezna presija uništava gospodarstvo, smanjuje blagostanje, pa i uništava vrijednost nekretnina daleko više nego je to eventualno mogao učiniti novi porez na nekretnine (ako bi bio veći od ovih koje zamjenjuju — nisam se dovoljno uputio da bih mogao reći da li treba biti veći od ovih koje zamjenjuje). Vlada je pak rekla da je porez na nekretnine zamjena za neke druge poreze te dio paketa kojim se ukupno smanjuje porezno opterećenje (iskreno, nisam proučavao). Kako je evidentno da neumjereni porezi siromaše zemlju, bitno je, neovisno o ovoj priči s porezom na nekretnine, poticati Vladu da smanjuje poreze i razvija blagostanje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo